_nie daj się pomarańczowej skórce

Cellulit, potocznie nazywany pomarańczową skórką, to zmora niejednej z nas. Czy Ty również toczysz z nim nieustanną walkę? Poznaj przyczyny powstawania niechcianego defektu skóry i wyjdź zwycięsko z tej bitwy.

Na powstawanie efektu "skórki pomarańczowej" składa się wiele przyczyn. Można do nich zaliczyć między innymi złe nawyki żywieniowe, noszenie zbyt ciasnych ubiorów, siedzący tryb życia, a także nadużywanie alkoholu, kawy, tytoniu. Predyspozycje do powstania cellulitu mogą być także dziedziczne. Co ciekawe jego obecność niekoniecznie musi wiązać się z otyłością.

 

Za główną przyczynę tego zjawiska można uznać zakłócenie równowagi hormonalnej organizmu. Powstawanie cellulitu związane jest bowiem z nadmiarem pojawiających się w organizmie estrogenów, które mają właściwości zatrzymywania wody i tłuszczu. Z tego też powodu najczęściej pojawia się on u kobiet w okresie ciąży, przed menopauzą, czy też w czasie zażywania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Początki tworzącej się skórki pomarańczowej można zaobserwować nawet u dziewcząt w okresie dojrzewania.

 

Zjawisko cellulitu to efekt wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego, w wyniku którego następuje odkładanie się w komórkach tłuszczowych produktów przemiany materii, które powinny zostać wydalone z organizmu. Komórki tłuszczowe znajdujące się w tzw. podskórnej tkance tłuszczowej przestają prawidłowo funkcjonować i powiększają się do znacznych rozmiarów, tworząc na skórze widoczne zgrubienia.

 

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się go są ćwiczenia. Pomagają nie tylko w spalaniu tkanki tłuszczowej, ale również budują mięśnie, tym samym sprawiając, że skóra staje się jędrna i bardziej elastyczna.

 

Dla najlepszych efektów zaleca się ćwiczyć przynamniej 3 razy w tygodniu przez 40 minut.

 

A oto kilka naszych propozycji:

 

PRZYSIADY

 

Jedno prostszych ćwiczeń, pozwalających pozbyć się cellulitu.

Stań na lekko rozwartych nogach, na szerokość bioder, wyprostuj plecy i zepnij mocno mięśnie brzucha. Z tak przygotowanej pozycji zacznij od lekkiego wypchnięcia bioder w tył i powoli schodź na nogach do dołu. Zwracaj uwagę na kolana, aby nie wychodziły poza linię palców stóp, uważaj też, żeby nie schodziły się do środka. Powtórz to ćwiczenie 8 razy w 3 seriach.

 

 

UNOSZENIA BIODER

 

Kolejne ćwiczenie jest również na uda i pośladki. Połóż się na plecach na macie, ręce ułóż wyprostowane wzdłuż ciała, nogi ugnij w kolanach i rozstaw na szerokość bioder. Zrób wdech i unieś biodra jak najwyżej, przytrzymaj na kilka sekund, mocno spinając pośladki. Wraz z wydechem powoli opuść dotykając delikatnie maty. Powtórz to ćwiczenie 10 razy w 3 seriach.

 

WYKROKI

 

To ćwiczenie nie należy do najprostszych jednak trening czyni mistrza! Dla większej stabilizacji możesz wziąć kettle do rąk. Wyprostuj się i wraz z głębokim wdechem zrób daleki wykrok do przodu, następnie powoli zejdź w dół, uważając, aby kolano nie wychodziło poza linię palców. Złap równowagę, odepchnij się tylną nogą i powtórz schemat na drugą stronę. Wykonaj 6 długości, na pewno poczujesz szybko efekty.

 

A W DOMU?

 

Spróbuj peelingów kawowych. Ich główny składnik, czyli kawa, a dokładniej kofeina pobudza krążenie, poprawia wygląd oraz spowalnia proces starzenia się skóry. Dodatkowo super sprawdzi się szczotkowanie na sucho. Wystarczy kilka minut dziennie, a efekty będą na pewno zauważalne.

 

 

 

To tylko kilka z możliwych działań, które idealnie sprawdzą się podczas zmagań z cellulitem. Należy jednak pamiętać, że na sukces składa się wiele czynników. Bardzo ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta oraz właściwe nawodnienie, razem z systematycznością i wytrwałością zdziałają cuda.

 

Trzymamy kciuki za Twoje zwycięstwo!

 

 

 

 

 

 

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x