_jak skutecznie redukować stres?

Stres – każdy człowiek, w większym lub mniejszym stopniu, ma z nim do czynienia. A czym on właściwie jest? To nie tylko tlące się gdzieś uczucie przytłoczenia, niepokoju czy panicznej bezradności. To fizjologiczne zjawisko, które można zbadać i zmierzyć. Gdy człowiek znajduje się pod wpływem stresu, jego organizm wydziela skomplikowaną mieszankę hormonów i substancji chemicznych. Może to spowodować różne reakcje – takie jak podniesione ciśnienie krwi, przyspieszoną akcję serca czy napięcie mięśni.

 

_dobry stres, zły stres

 

Ważne, by pamiętać, że stres nie zawsze jest czynnikiem negatywnym. Na pewnym poziomie pomaga skupić się na pracy i realizować zadania. Dla niektórych jest to skuteczna motywacja do działania! Jednak wysoki poziom kortyzolu czyli hormonu stresu może także wskazywać, że w Twoim życiu dzieje się coś niekoniecznie dobrego. Negatywny wpływ stresu to niepokój i dyskomfort, które sprzyjają poczuciu bezsilności oraz mniejszej efektywności w działaniu. Jest to niebezpieczne, szczególnie na dłuższą metę.

 

Oba rodzaje stresu są nieodłącznym elementem życia. Stresu nie da się zupełnie wyeliminować – można jednak znaleźć równowagę pomiędzy nim, a stanem odprężenia. Każdy może mieć swój sposób na redukcję stresu, oto nasze propozycje:

 

_stawiaj na formę

 

Badania wskazują, że regularne uprawianie sportu i dobra forma budują fizjologiczne mechanizmy, które czynią organizm bardziej odpornym na stres i ułatwiają mu radzenie sobie z nim. Postaw na aktywność, którą lubisz i możesz wykonywać w warunkach domowych, ale bądź też otwarty na nowe rzeczy. Może domowa kwarantanna to dobry moment, żeby w końcu spróbować jogi? W Internecie znajdziesz mnóstwo przykładowych sesji jogi i wskazówek, jak robić to dobrze. Przede wszystkim, jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z taką formą aktywności, zacznij od podstawowych zestawów dla osób początkujących. Pamiętaj, że nic na siłę, wykonuj asany w ramach swoich możliwości i w swoich zakresach ruchu. W jodze kluczowy jest oddech. Skoncentruj się na nim i poczuj tę przyjemność płynącą z praktyki! 

 

 

 

_relaksuj się i medytuj 

 

Żeby jednak było to możliwe potrzebne są przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat pandemii w mediach, również w social mediach. Ciągłe skupianie się tym problemie może nasilać niepokój. Znajdź chwilę tylko dla siebie i postaw na relaks. Dobrze wykorzystaj czas izolacji i poświęć ten czas na rozwój, naukę. Sięgnij po coś, na co nie było wcześniej czasu lub postaw małe przyjemności – serial czy ulubiona gra. Pozytywny wpływ na nasze samopoczucie ma również muzyka. Satysfakcja gwarantowana! Dobrze też Ci zrobi medytacja. To lek bez recepty na lęki, depresję, stres oraz problemy z samoakceptacją. Pozwala na chwilę "wyłączyć" się ze świata, by oczyścić głowę ze złych informacji oraz naprawić powstały w niej chaos. Jest jak joga dla umysłu, która uelastycznia nasz sposób myślenia i postrzegania bieżącej sytuacji. Podejmij wyzwanie i zacznij już dziś, a wkrótce odkryjesz jej zbawienny wpływ. Wyrobienie sobie nawyku zajmuje ok. 3-4 tygodnie. Żeby w tym wytrwać, obiecaj sobie, że każdego dnia poświęcisz na nią przynajmniej 5 minut. 

 

 

 

_dbaj o dietę

 

Pełnowartościowe posiłki  i zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również dobry sposób na obniżenie poziomu stresu. Co ciekawe, psychologowie przekonują, że pieczenie ciasta to naturalne lekarstwo na stres, podobnie jak medytacja dla joginów. W czym tkwi słodki sekret?

 

W chwilach stresu chętnie sięgamy po słodkości. Nie da się ukryć, że kawałek ciasta pozwala nam zapomnieć o problemach. Okazuje się jednak, że lepszym lekarstwem na dopadającą nas chandrę jest sama czynność pieczenia! Przyrządzanie wypieku to, według psychologów z Uniwersytetu w Bostonie, naturalne lekarstwo na stres. Dlaczego? Bo w trakcie pieczenia ciasta koncentrujemy się na przepisie oraz wykonujemy serię ruchów, które odprężają zarówno ciało, jak i umysł. Mieszamy składniki, miksujemy mikstury, a następnie zanurzamy dłonie w miękkim cieście, by uformować z niego pyszną słodycz...To najprostszy sposób na poprawę humoru. Podrzucamy przepisy na fit ciasta, żeby od tego naturalnego lekarstwa na stres… nie urosły nam za bardzo brzuchy! /blog,p,91  /blog,p,38

 

To kilka naszych sprawdzonych sposobów, jeśli masz swoje pomysły dziel się nimi na Instagramie, motywuj i inspiruj innych. Jesteśmy w tym razem i razem możemy więcej smiley

 

Popular now

Popular now

Instagram Beactive

Newsletter

x