_biodra jako centrum dowodzenia

Rozbudowana struktura naszych bioder oparta o szereg skrzyżowań mięśniowych przeplatających się wzajemnie pomiędzy stawami sprawia, że to właśnie im najczęściej zaczyna brakować mobilności. Jak uchronić się od dysfunkcji ruchowych i zadbać o piękną sylwetkę? Oto kilka cennych rad!

To, w jakiej kondycji ruchowej znajdować się będzie nasza miednica i stawy rzutuje na funkcję całego ciała, dlatego koniecznie trzeba zadbać o biodra. Jednym ze sposobów na mobilizację, która wykorzystuje funkcjonalność naszych bioder jest tzw. “the shinbox”. Ruch rozciągania wywodzi się ze sportów walki i wpływa na poprawę funkcjonalności bioder zwiększając zakres ich ruchomości. “The shinbox” pomaga znaleźć niedomogi ruchowe w stawach kolanowych, kręgosłupie, samej miednicy, a także w barkach. Wykonywanie ćwiczenia zwiększa ruchomość we wszystkich wymienionych segmentach.

 

 

 

_technika to podstawa!

 

Większość trenujących osób, nie mobilizująca się wcześniej,  będzie potrzebowała czasu, aby doprowadzić swoje ciało „do porządku”. Należy zacząć od podstaw, które przygotują nasze ciało do wykonania shinbox-a. Ruchy powinny być dość płynne, aby zapobiegać nadmiernemu naprężaniu się mięśni, w trakcie którego organizm będzie walczył przeciwko oporowi rozciągania. Należy wykorzystywać przy tym również techniki oddechowe, które pozwolą nam na efektywniejsze rozluźnienie mięśnia. Pogłębienie ruchu powinno następować wraz z wydechem, a wdech wykonywać, gdy wracamy do pozycji wyjściowej. Gdy pozycja będzie sprawiała problem, nie wykorzystujemy na starcie ramion, a ruch wykonujemy poprzez same skręty tułowia. Osoby zaawansowane w tym ćwiczeniu mogą wykorzystywać również gumy oporowe, czy odważniki kulowe, ale wprowadzenie ich musi być poprzedzone opanowaniem ruchu w pełni.

 

 

_co w przypadku bólu pleców?

 

Wykorzystanie techniki rozciągania tego typu nie powinno powodować bólu. Jeśli struktury mięśniowe w okolicy miednicy lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa są zbyt mocno napięte,  dodatkowe ich angażowanie może nasilać problem. W tym przypadku ćwiczenie należy wykonywać dużo wolniej w granicach ruchomości, która nie prowokuje bólu. W przypadku, gdy ból nie ustępuje lub co gorsza nasila w trakcie wykonywanych ruchów, konieczna może okazać się konsultacja fizjoterapeuty, celem weryfikacji czy nie istnieje uszkodzenie strukturalne prowokujące ból.

 

 

 

_jak często wykonywać tego typu rozciąganie?

 

„The shinbox” możena wykonywać praktycznie przed każdym treningiem w ramach rozgrzewki i mobilizacji. Nie ma ograniczeń, co do zastosowania techniki. Sprawdzi się ono również, jako element rozciągania po treningu pozwalając na przywrócenie mobilności tkanek po treningu nóg, grzbietu czy też obręczy barkowej. Ćwiczenie to można wykonywać również w dni wolne od siłowni, jako element terapii zapobiegającej przykurczom mięśniowych. Przejmij stery i ciesz się doskonałą formą!

Popular now

Popular now

Instagram Beactive

Newsletter

x