_sprawdź jak wyrolować się od bólu

Ostry trening za Tobą? Czas na spokojne rozluźnienie mięśni. W przeciwnym razie z kolejnego treningu wyrolują Cię ból lub kontuzja. Wystarczy jednak, że poświęcisz 15 minut na rolowanie, by mięśnie odwdzięczyły Ci się z nawiązką. Sprawdź jak to zrobić! laugh

Na pewno trenując regularnie doświadczyłeś nie raz nagłego bólu, który nie ustępował mimo poświęconego na regenerację czasu. Ból ten możesz śmiało łączyć z powięzią, czyli cienką błonką, otaczającą wszystkie mięśnie. Podczas treningu cyklicznie powtarzamy te same ruchy, pod obciążeniem, sprawiając, że powięź się napręża i skleja z mięśniami w niektórych punktach. Zmniejsza się również elastyczność mięśni, przez co krew ma utrudniony dostęp. Dociera do nich mniejsza ilość tlenu oraz substancji odżywczych, natomiast produkty przemiany materii usuwane są w niewystarczającym tempie. W ten sposób powstają mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, czemu towarzyszy niestety ból.

 

 

Lekceważenie tych oznak, eskaluje problem. Wówczas pozostaje już tylko szukanie ratunku u specjalisty, który będzie je uciskać, aby rozluźnić tkanki. Niestety, to bardzo bolesny proces, również dla naszej kieszeni. Warto wykonywać taki masaż samodzielnie, przy pomocy specjalnych wałków.

 

 

Efektywna sesja z wałkiem powinna potrwać co najmniej 15 minut. Masaże należy wykonywać systematycznie, wówczas można zapobiec bólom punktów spustowych. Nie wykonuje się ich tuż po treningu – dobrze jest chwilę ochłonąć, rozluźnić się i porozciągać ciało.

 

 

Pierwsze rolowania mogą być bardzo bolesne. Warto jednak przemóc się i przebrnąć przez te doznania. Po kilku sesjach ból z pewnością się zmniejszy.

 

 

1. Mięśnie czworogłowe

Udo jest długie i może być Ci ciężko przesunąć się po całej jego długości jednym ruchem. Można „podzielić” je na fragmenty. Kiedy natrafisz na bolesne miejsce, kilka razy ugnij nogi, żeby rozciągnąć mięsień. Rolowanie na jednej nodze zwiększy natomiast nacisk na bolące miejsca. W ten właśnie sposób możesz „regulować” intensywność ucisku.

 

 

2. Pasmo biodrowo-piszczelowe

Jest położone dokładnie z boku uda. Masuj je od biodra aż do wysokości kolana. 

 

 

3. Przywodziciele uda

Kiedy wałek trafi na szczególnie bolesne miejsce, możesz wyprostować nogę, żeby napiąć mięśnie. 

 

 

4. Mięśnie pośladkowe

To jedne z największych mięśni w Twoim ciele, więc poświęć im stosowną uwagę. 

 

 

 

 

5. Łydki

Podobnie jak w przypadku ud, łydki możesz podzielić na 2 odcinki. Warto załóżyć jedną nogę na drugą. W przypadku silniejszego bólu warto wstrzymać rolowanie, by pomachać kilka razy stopą. Doznania z pewnością ustąpią. Przekręcaj się, żeby masować nie tylko tył, ale również boczne części.

 

 

6. Grupa kulszowo-goleniowa

Powinieneś rolować tył uda od pośladka aż do wysokości kolana. Ciężko go odpowiednio obciążyć, dlatego najlepiej robić to na jednej nodze.

 

 

7. Piszczele

Aby wymasować piszczele, a nie kość, układaj stopy do wewnątrz. Wałek przesuwał będzie się wówczas po zewnętrznej części piszczeli – od kolana do stawu skokowego. 

 

 

8. Prostowniki grzbietu

Masuj je w odcinku piersiowym. Staraj się wykonywać masaż tej części bardzo delikatnie i ostrożnie. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, najpierw upewnij się u ortopedy lub fizjoterapeuty, czy możesz rolować tę część ciała. 

 

 

9. Rozcięgno podeszwowe

Usiądź na krześle i masuj spód stopy specjalną piłeczką (równie dobrze możesz użyć piłeczki do tenisa, albo do golfa w wariancie hardcore wink). Najwięcej uwagi poświęć środkowej części stopy.

 

 

Profesjonalny sprzęt do regeneracji i treningu dostępny jest w większości klubów fitness lista >> /pl/gdzie-skorzystac-r61.html Możesz również zainwestować w zakup dobierając wałki do swoich potrzeb i stopnia aktywności sportowej, by korzystać z uroków rollowania w zaciszu domowego ogniska. Twoje mięśnie z pewnością na tym skorzystają!

 

 

Keep rollin’ cheeky

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x