JAK ZACZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ ZE ZDROWYM STYLEM ŻYCIA?

Większość osób swoją przygodę ze zdrowym stylem życia zaczyna w momencie, gdy chce zgubić kilka zbędnych kilogramów. Tak było też w moim przypadku. Wszystko zaczęło się na pierwszym roku studiów, gdy podczas badań lekarskich waga pokazała o 8 kg więcej niż się spodziewałam… 

Całe życie uprawiałam sport i byłam osobą aktywną, ale mój styl życia nie do końca był zdrowy. Brakowało w nim przede wszystkim zdrowych nawyków żywieniowych. Do tego doszły studia: mniej ruchu, więcej imprez… :) Nieświadomie przybrałam na wadze, zaniedbałam się i przestałam dobrze czuć się w swoim ciele. Postanowiłam zacząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia od zrzucenia paru kilogramów! Nie ma nic w tym złego – każdy człowiek potrzebuje jakiegoś bodźca! :) Najważniejsze jest, aby wytrwać w swoich postanowieniach i nie zniechęcać się na starcie. Popełniałam masę błędów, dlatego dziś chciałabym pomóc tym osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę. Uchronić je przed moimi błędami i pokazać, że zdrowy styl życia to czysta przyjemność!

 

 

"Od czego zacząć? Jak się za to zabrać? Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć na samym początku!"
 

 

1. Podstawowe zmiany

 

 

Przede wszystkim musisz ograniczyć do minimum takie produkty jak: cukier, kolorowe napoje, wysoko przetworzone produkty, fast foody oraz alkohol.

 

Nie chodzi o to, aby przeprowadzać od razu kuchennych rewolucji! :) Oto kilka podstawowych zmian:

 

Cukier zamień na:

  • Ksylitol – zawiera o wiele mniej kalorii niż tradycyjny cukier. Dodatkowo ma niższy indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny do krwiobiegu
  • Erytrytol – pochodzi z tej samej rodziny związków chemicznych co ksylitol. Jest jeszcze mniej kaloryczny, a jego indeks glikemiczny wynosi 0
  • Stewia –  wyciąg z rośliny o tej samej nazwie, który nie zawiera kalorii. Jest to słodzik ok. 300 razy słodszy od zwyczajnego cukru, przez co jest o wiele bardziej wydajny

 

 

Dobrą alternatywą są też owoce. Zamiast dodawać kilka łyżeczek cukru do koktajlu użyj banana (im ciemniejsza skórka tym słodszy! :)). Tak samo, jeżeli chcesz zrobić na śniadanie omleta nie musisz używać cukru. Wystarczy, że dodasz rozgniecionego banana do masy, który sprawi, że Twój posiłek na pewno będzie słodki! Kolejnym przykładem są suszone owoce: daktyle. Są one bardzo słodkie i świetnie sprawdzą się do słodzenia np. ciast czy innych wypieków. W bardzo łatwy sposób możesz zrobić własny syrop daktylowy. Daktyle zalać wrzątkiem (proporcje 1:2, tj. na 100 g daktyli 200 g wody) i po upływie około 4 godzin dokładnie zblendować. Mimo to musisz uważać!

 

 

Produkty takie jak: syrop daktylowy, syrop klonowy czy miód są o wiele zdrowsze niż zwykły cukier. Zawierają mnóstwo witamin! Co nie zmienia faktu, że są one kaloryczne! To, że miód jest zdrowy nie oznacza, że możesz dodawać do herbaty nieskończenie wiele łyżek. We wszystkim należy znaleźć umiar!

 

 

 

 

Napoje kolorowe zamień na:

 

 
  • Koktajle owocowe i warzywne
  • Wodę z dodatkiem owoców (np. z malinami, truskawkami)
  • Herbaty owocowe bez sztucznych aromatów
  • Naturalne kompoty

 

 

Słodycze zamień na:

 

 
  • Owoce
  • Kupne zdrowsze odpowiedniki typu gorzka czekolada, batony na bazie owoców i orzechów (np. Dobra Kaloria)
  • Zdrowe, domowe słodycze: omlety, pancakes, zdrowe ciasta i babeczki

 

Słodzone jogurty owocowe (dostępne we wszystkich supermarketach) zamień na jogurt naturalny zmiksowany z owocami.

 

 

Fast foody zamień na:

 

 

Zdrowsze odpowiedniki, które bez problemu możesz przyrządzić sam w domu, np.:

  • Chipsy i frytki -> Domowe, zrobione z ziemniaków lub batatów
  • Kebab -> Zdrowa tortilla (kupna lub zrobiona w domu) z dowolnym mięsem, warzywami oraz sosem na bazie jogurtu naturalnego
  • Pizza -> Domowa, na pełnoziarnistym spodzie, z sosem na bazie koncentratu pomidorowego oraz dodatkami typu: mozzarella, kurczak oraz warzywa
  • Burger -> Dobrej jakości bułka, mięso, sos na bazie jogurtu naturalnego, dobrej jakości ser oraz warzywa

 

To jedynie 5 przykładów… Niby tylko 5, a jak wiele można zdziałać. Zacznij! Spróbuj!

 

 

 

 

2. Picie wody

 

 

Zmiany nawyków żywieniowych to ważna sprawa, ale na nic się mają bez odpowiedniego nawodnienia! To ile wody dziennie powinniśmy wypijać zależy od wielu aspektów, tj. płeć, masa ciała, poziom aktywności itp.

 

"Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia jest to 2 litry wody dziennie u kobiet oraz 2,5 litra u mężczyzn."

 

 

Wiele osób szuka sposobów na to, aby pozbyć się ciągłego uczucia napuchnięcia i zatrzymania wody w organizmie. Przyczyną tego może być właśnie niewystarczające nawodnienie! Organizm nie jest głupi. Nie dostaje odpowiedniej ilości płynów, więc magazynuje je na „czarną godzinę” – stąd uczucie napuchnięcia. Oprócz wody dobrze sprawdzi się też picie zielonych herbat, np. pokrzywy.

 

 

Picie wody niesie za sobą o wiele więcej korzyści, m.in.:

 

 
  • Wspomaga odchudzanie – odpowiednie nawodnienie powstrzymuje apetyt. Spożycie wody przed zjedzeniem posiłku sprawi, że automatycznie zjemy mniej.
  • Poprawia metabolizm
  • Dodaje energii oraz pozytywnie wpływa na jakość pracy
  • Oczyszcza organizm z toksyn
  • Zapobiega zaparciom

 

Nawyk picia wody można wyrobić sobie w bardzo łatwo! Trzeba znaleźć odpowiedni sposób dla siebie. Mi pomogło ustawienie w telefonie przypomnień o tym, aby pić – polecam ten trick! :)

 

 

3. Aktywność fizyczna

 

 

Zamiast zastanawiać się jaki trening spali najwięcej kalorii, ile czasu trenować, po ile treningach zobaczysz pierwsze efekty – zacznij działać! Aktywność ma dawać Ci wycisk, ale nie może być dla Ciebie karą. Pozytywne zmęczenie, satysfakcja, endorfiny – bez tego nie osiągniesz zamierzonego celu. Przede wszystkim chodzi o to, aby wstać z kanapy i zrobić ten pierwszy krok. Szukać czegoś co będzie dla Ciebie najlepsze. Jeżeli nigdy nie miałaś/eś do czynienia ze sportem zacznij od długich spacerów, to również forma aktywności! Nie możesz bać się nowych wyzwań. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał.

Bieganie, treningi na siłowni, w domu, zajęcia grupowe, taniec, jazda rowerem? Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 

 

4. Stopniowe zmiany

 

 

Nie próbuj wszystkiego na raz. Jeżeli Twoje życie nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, to nie zmienisz tego w dzień czy dwa… A nawet jeśli zmienisz, to na pewno nie na długo. Klucz do sukcesu to małe kroczki, które stawiasz każdego dnia. W taki sposób wyrobisz sobie odpowiednie nawyki, które będą towarzyszyły Ci przez długi czas. Masz problem z odżywianiem i po paru dniach „na diecie” nie jesteś w stanie wytrzymać dłużej? Przede wszystkim musisz pamiętać, że dieta to nie kara. Zacznij pomału: codziennie zdrowe śniadanie i odstawienie cukru w pierwszym tygodniu. W kolejnym spróbuj wyeliminować również kolorowe napoje i zacznij się ruszać!

 

 

"Stawiaj sobie małe cele i konsekwentnie każdego dnia je realizuj! :)"

 

 

5. Na lata, nie na lato!

 

 

Jeżeli Twoje ciało jest dla Ciebie bodźcem do zmiany stylu życia, to musisz pamiętać, że nie może być to chwilowa zmiana. Nie chodzi o to, aby schudnąć/przytyć w jak najszybszym tempie, a następnie wrócić do swoich starych nawyków. Ucierpi na tym zarówno Twoje zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Zdrowy styl życia to nie tylko sylwetka! Wpływa on przede wszystkim na Twoje samopoczucie, sprawia że masz o wiele więcej chęci do życia i tryskasz energią. Dbanie o siebie i o swoje zdrowie nie powinno być epizodem w Twoim życiu. Ciało na lato? Nie tędy droga! Liczy się zadowolenie z sylwetki oraz dobre samopoczucie na lata!

 

 

"Pamiętaj, że robisz to dla siebie!"

 
 

Zdrowy styl życia to nie ciągłe odchudzanie i godziny ciężkich ćwiczeń. To przede wszystkim Twoja codzienność, świadome wybory i nauka równowagi! Jest miejsce na wszystko, musisz jedynie nauczyć się słuchać swojego organizmu i zacząć działać! Robisz to dla siebie! Do dzieła!

Z czym macie największy problem jeżeli chodzi o zdrowy styl życia? :) Dieta, treningi czy zdroworozsądkowe podejście i nie popadanie w przesadę? Chętnie się dowiem i w następnym poście opiszę dokładniej jeden z tych aspektów!

 

 

Zachęcamy Was do podzielenia się z nami na Facebooku lub Instagramie swoimi doświadczeniami związanymi ze zmianą nawyków żywieniowych oraz diety! Jesteśmy ciekawi Waszych postępów! :)

 

 

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć treningi, zacznij od studenckiej karty fitness BeActive! Zrobienie pierwszego kroku do zmiany stylu życia będzie zdecydowanie łatwiejsze! Sprawdź naszą aktualną ofertę tutaj!

Autor


	Eliza Nowak, Blogerka @elinowak

Eliza Nowak, Blogerka @elinowak

Miłośniczka podróży i zdrowego stylu życia. Na co dzień studiuje na Akademii Górniczo Hutniczej, prowadzi własnego bloga oraz rozwija się w dziedzinie dietetyki i przekazuje tę wiedzę swoim odbiorcom. Kocha piec, gotować i... jeść! :) 

 

Popularne teraz

Popularne teraz

Autor


	Eliza Nowak, Blogerka @elinowak

Eliza Nowak, Blogerka @elinowak

Miłośniczka podróży i zdrowego stylu życia. Na co dzień studiuje na Akademii Górniczo Hutniczej, prowadzi własnego bloga oraz rozwija się w dziedzinie dietetyki i przekazuje tę wiedzę swoim odbiorcom. Kocha piec, gotować i... jeść! :) 

 

Instagram Beactive

Newsletter

x