
Dieta2019-01-22 12:11:17
_produkty i triki, dzięki którym twoja nauka będzie efektywniejsza, a sesja zdana na 5+!
Gdy sesja niezmiennie Cię zaskoczyła, a czas na naukę kurczy się nieubłaganie warto poznać kilka trików, które zwiększą Twoją wydajność i umożliwią skuteczną naukę. Narządem, który jest niepodważalnie niezbędny do zdania sesji jest mózg i do jego prawidłowego odżywienia, nawodnienia i natlenienia szczególnie Cię namawiam. Ale co to właściwie znaczy? Przygotowałam dla Ciebie ściągę, z najważniejszymi informacjami, bez specjalnego owijania w bawełnę ;)
1. Zadbaj o swoją dietę
a) Największe znaczenie, jeżeli chodzi o pracę mózgu, ma odpowiedni stosunek kwasów omega-3 do omega-6. W praktyce oznacza to, że warto włączyć do swojej diety tłuste ryby morskie np. łososia, makrelę lub tuńczyka; orzechy i nasiona np. orzechy włoskie, migdały, czy siemię lniane; a dressing do sałatki przygotować na bazie dobrej jakości oleju np. lnianego lub oliwy z oliwek.
b) Bardzo ważna jest również forma dostarczanych węglowodanów, te złożone będą powodowały mniej gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi i uchronią Cię przed szybkim i krótkotrwałym przypływem energii na rzecz stabilnego, długotrwałego efektu. W praktyce proponuję wybierać produkty pełnoziarniste takie jak np. kasza gryczana, pęczak, ryż dziki, makaron pełnoziarnisty, czy pieczywo razowe.
c) Ciekawym rozwiązaniem wydaje się klasyczna „mieszanka studencka”, łącząca w sobie poniekąd podpunkt a) i b). Dzieje się tak, ponieważ bakalie połączone ze sobą w postaci orzechów, jako źródła kwasów tłuszczowych i suszonych owoców, będących źródłem węglowodanów, które powodują wzrost glukozy, ale mniej gwałtowny ze względu na obecność tłuszczu w mieszance, mogą skutkować optymalnym efektem stymulującym dla Twojego mózgu. Dodatkowo zarówno orzechy jak i suszone owoce są źródłem witamin i składników mineralnych co również przemawia na korzyść tego rozwiązania.
d) Należy pamiętać, że podstawą zdrowej diety są warzywa i ich również nie powinno zabraknąć na Twoim talerzu podczas sesji. Na uwagę zasługują np. ziemniaki, pomidory i bakłażany, które zawierają alfachakoninę, która może wpływać na wydzielanie acetylocholiny i pośrednio wspomagać zapamiętywanie informacji.
e) A co z magnezem? Faktycznie jest on intensywnie wykorzystywany w sytuacjach stresowych oraz podczas nauki, co sugeruje, że powinniśmy zwrócić na niego uwagę w okresie sesji. Warto zacząć jednak od uzupełnienia go za pomocą produktów spożywczych, które są bogate w ten składnik np. kakao, migdały, nasiona słonecznika, czekolada gorzka, a także np. fasola, czy kasza gryczana.
2. Zadbaj o nawodnienie
Już niewielkie odwodnienie (ok.1%) powoduje spowolnienie procesów zachodzących w mózgu a tym samym obniżenie koncentracji. Pamiętaj, że odwodnienie następuje szybciej niż odczuwamy pragnienie, dlatego podczas nauki postaw przed sobą butelkę lub dzbanek z wodą i sięgaj po nią regularnie.
Więcej na temat prawidłowego nawodnienia organizmu znajdziesz TUTAJ.
3. Zadbaj o odpoczynek
a) Rób przerwy – nasz mózg pracuje efektywniej w interwałach - wypracuj najlepszy dla siebie system. Ja proponuję, jak w szkole - 45 min nauki 15 min przerwy.
b) Dotleń mózg – w przerwie otwórz okno, przewietrz pokój albo wyjdź na spacer, zmiana czynności w połączeniu ze świeżym powietrzem skutecznie „rozluźni” Twój umysł.
c) Odpocznij od nauki robiąc trening – wydzielanie endorfin podczas wysiłku może spowodować pobudzenie, zwiększenie motywacji i chęci do działania.
d) Power nap – słyszałeś już o sposobie Einsteina na szybką regenerację? Polega on na wypiciu filiżanki kawy i od razu po jej zakończeniu ucięciu sobie 20 minutowej drzemki. Ze względu na to, że kofeina zaczyna działać dopiero po ok 30 minutach efekt drzemki i pobudzającej substancji kumulują się dając większy efekt. Nie jestem przekonana, czy na pewno Einstein z niego korzystał, ale faktycznie działa. :)
e) Wyśpij się przed egzaminem – zakuwanie do samego rana raczej nie przyniesie szczególnie korzystnych efektów, jeżeli Twój mózg będzie zbyt zmęczony, żeby wykorzystać wtłoczoną na siłę wiedzę.
Mamy nadzieję, że chociaż część z tych wskazówek pomoże Wam w przygotowaniu się do sesji. Pamiętajcie jednak, że wykorzystanie wszystkich powyższych trików nie wystarczy do zdania egzaminów - przydadzą się jeszcze dobre notatki i materiały z zaliczanego zakresu! :) Powodzenia od zespołu BeActive studenci!