_strefy mocy

Mnogość sprzętów i technologii bardzo często sprawia, że osoby początkujące dosłownie łapią się za wszystko, co jest dostępne. A jest z czego wybierać – nowoczesne siłownie oferują nam co najmniej kilka stref, w których możemy ćwiczyć. Dzisiaj opiszemy dwie obszarowo największe: strefę wolnych ciężarów oraz strefę maszyn.

 

Oto kilka podpowiedzi, które, mamy nadzieję, pomogą Ci usprawnić tworzenie planu treningowego.

 

1. Strefa wolnych ciężarów

 

Wolnymi ciężarami przyjęło się określać gryfy, sztangi, kettle i hantle, a także oprzyrządowanie towarzyszące, czyli wszelkie ławeczki i siedziska. Szczególną uwagę przy pracy z wolnymi ciężarami powinno zwrócić się na technikę, bowiem poprawność wykonywania ćwiczeń ma tu kolosalne znaczenie – bardzo łatwo wykonać jakiś ruch niepoprawnie, przez co trening będzie nieefektywny, jako że zaangażujemy nie te mięśnie, które chcemy zaangażować.

 

2. Strefa maszyn

 

Jest to niezaprzeczalnie pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę po przekroczeniu bramek recepcji. Z jednego prostego powodu – nie sposób jej przeoczyć. Dzisiaj maszyny na siłowniach oferują możliwość treningu na każdą partię mięśniową bądź nawet poszczególne wyizolowane mięśnie. Korzystanie z nich zaś jest niewątpliwie nieco łatwiejsze od ćwiczenia z wolnymi ciężarami, jako że ruch jest ograniczony stabilizacją, jaką zapewnia przyrząd.

 

 

3. Co powinieneś wybrać?

 

Jeśli jesteś początkującym entuzjastą siłowni, swoje pierwsze kroki powinnaś/powinieneś skierować do strefy wolnych ciężarów. Jak już wspomniałem wyżej, ćwicząc daną partię mięśniową przy użyciu sztangi czy kettle’i angażujesz również mniej lub bardziej cały aparat ruchu, co przekłada się na to, że ostatecznie trenujesz… właściwie nie tylko tę daną partię mięśni. Finalnie cały Twój organizm wykona większą pracę, czyli spalisz również więcej kalorii oraz, przede wszystkim, Twoje ciało – całościowo – zostanie wzmocnione bardziej, aniżeli w przypadku analogicznego treningu izolującego konkretne partie mięśniowe. Również jeśli siłownię traktujesz jako sport uzupełniający i największe znaczenie ma dla Ciebie ogólna sprawność, bądź jesteś zainteresowana/zainteresowana modelowaniem sylwetki, wolne ciężary będą najlepszym wyborem, jako że najszybciej zaprowadzą Cię do wyznaczonych celów.

 

Dla kogo więc dobry będzie trening z wykorzystaniem maszyn? Zacząć należy od uczęszczających, którzy wiedzą, jakie mają słabsze strony, np. barki, i nie chcą przy tym angażować pozostałych partii mięśniowych. Innymi słowy, jeśli jesteś stałym bywalcem lub/oraz wiesz, gdzie masz braki, trening izolujący będzie idealnym rozwiązaniem. Z maszyn również bardzo chętnie korzystają kulturyści, którzy chcą wyeksponować każdy jeden mięsień, a wyżej wspomniana izolacja zapewnia pracę konkretnego mięśnia. Także dla osób kontuzjowanych/będących w okresie rekonwalescencji trening na maszynach jest świetną metodą na niezaprzestanie treningów pomimo niepełnej sprawności.

 

Zachęcamy do skorzystania z klubów fitness honorujących kartę BeActive. Czekają tam na Was profesjonalni instruktorzy, którzy z pewnością pomogą Wam w „oswojeniu” każdej strefy. Sprawdź kluby w Twojej miejscowości -> NASZE KLUBY  www.ebeactive.pl/pl/gdzie-skorzystac-r61.html

Autor


	Emil Kamiński

	Bloger

Emil Kamiński

Bloger

Emil Kamiński, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Trener. Ekspert biegowy. Ukończył liczne kursy, między innymi instruktora biegania i dietetyki. Przygotowuje treningi indywidualne, prowadzi również biegowe grupy firmowe. Miłośnik historii. Bloger @emski.run

Popularne teraz

Popularne teraz

Autor


	Emil Kamiński

	Bloger

Emil Kamiński

Bloger

Emil Kamiński, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Trener. Ekspert biegowy. Ukończył liczne kursy, między innymi instruktora biegania i dietetyki. Przygotowuje treningi indywidualne, prowadzi również biegowe grupy firmowe. Miłośnik historii. Bloger @emski.run

Instagram Beactive

Newsletter

x