_owocowy zawrót głowy

Poznaj moc owoców na własnej skórze. Po które z nich naprawdę warto sięgać? W jakiej formie i kiedy je jeść? Oto 10 najzdrowszych owoców, które z pewnością warto ująć w swojej codziennej diecie.

_truskawki

Dość duża zawartość witaminy C, rutyny, węglowodanów, a także substancji działających przeciwzapalnie. Na ich skład duży wpływ mają warunki upraw. Warto po nie sięgnąć po treningu, jako dodatek do lekkiego posiłku regeneracyjnego – np. w towarzystwie serka homogenizowanego.

Jak jeść: Surowe, mrożone, liofilizowane, suszone, dżemy, konfitury.

Kaloryczność świeżych: 29 kcal/100 g

 

_jagody

Posiadają antocyjany – mirtylinę, substancję wspierającą elastyczność naczyń krwionośnych. Co ważne dla diabetyków i osób o podwyższonym poziomie cukru we krwi, zawierają substancje obniżające poziom glukozy we krwi – wakcyninę i glikokininy. Garbniki zawarte w ich suszonej formie spowalniają perystaltykę jelit, przeciwdziałając w ten sposób biegunkom.

Jak jeść? Świeże, mrożone, liofilizowane, suszone.

Kaloryczność świeżych: 45 kcal/100 g

 

_wiśnie

Wspaniałe źródło witaminy C. Mają właściwości antyoksydacyjne, pozwalające na naturalne procesy tworzenia kolagenu, zwiększają wchłanialność żelaza z innych produktów i witaminy P. Bogate w składniki mineralne: fosfor, potas, wapń, żelazo i jod. Zredukują ból i zakwasy po mocnym treningu.

Jak jeść? Surowe, mrożone, jako sok domowy, kompot lub dżem.

Kaloryczność świeżych: 60 kcal/100 g

 

 

 

_pigwa

Mała twardzielka spokrewniona z jabłkiem. Niewielka zawartość wody i bogactwo pektyn oraz garbników to cechy charakterystyczne tego niezwykłego owocu. Działa przeciwkrwotocznie i przeciwbiegunkowo. Cenne źródło żelaza i miedzi.

Jak jeść? Dżemy, galaretki, kompoty, soki, wyciągi, dodatki do mięs. Tylko nieliczne odmiany są do spożycia na surowo.

Kaloryczność świeżych: 57 kcal/100 g

 

_gruszka

Gruszki zawierają o 30% więcej potasu niż jabłka, który odpowiada za gospodarkę wodno-elektrolitową, przewodnictwo nerwowe, utrzymanie prawidłowej kurczliwości mięśni, przemianę białka i węglowodanów w organizmie. Ze względu na dużą zawartość błonnika i obecność tzw. komórek kamiennych, wpływają na częstotliwość wypróżnień.

Jak jeść? Surowe, suszone, kompoty.

Kaloryczność świeżych: 58 kcal/100 g

 

_jeżyny

Ich skład przypomina nieco maliny, jednak zawierają dużo więcej składników mineralnych, takich jak miedź, która bierze udział w tworzeniu tkanki łącznej i kostnej w procesach krwiotworzenia. Duża zawartość rutyny. W formie przetworzonej warto po nie sięgać jeszcze przed treningiem, surowe wzmocnią Cię po treningu.

Jak jeść?  Świeże, soki, wina i nalewki, konfitury, marmolady.

Kaloryczność świeżych: 34 kcal/100 g

 

_morele

Największe źródło beta-karotenu w porównaniu do innych owoców naszej strefy klimatycznej. Doskonałe źródło katechiny odpowiadającej za działanie antyoksydacyjne, a także potasu i magnezu przeciwdziałającego skurczom mięśni. Zawarte w nich żelazo przeciwdziała rozwoju anemii. W wersji suszonej jako przekąska podczas treningów trwających dłużej niż 60 minut.

Jak jeść? Owoce świetnie smakują świeże, ale suszone też są bardzo dobre. Morele nadają się na kompoty i marmolady.

Kaloryczność świeżych: 50 kcal/100 g

 

 

 

_czarna porzeczka

Jedno z najbogatszych źródeł witaminy C, beta-karotenu, witaminy PP, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a także uczestniczy w przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów, jak również witaminy E, hamującej rozpad czerwonych krwinek. Wspaniałe źródło magnezu, potasu, żelaza i wapnia. Doskonale sprawdzą się po treningu, ponieważ zawierają w sobie dużo błonnika.

Jak jeść? Mrożone, dżemy, soki, galaretki, liofilizowane.

Kaloryczność świeżych: 48 kcal/100 g

 

_żurawina

Zawarte w niej witaminy A, C i E; karotenoidy – luteina i beta-karoten; polifenole, odpowiadają za obniżanie złego cholesterolu i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Ma działanie przeciwzapalne i duży potencjał przeciwutleniający. Suszone są świetnym dodatkiem do musli po treningu. Sprawdzą się także jako przekąska podczas biegów długodystansowych.

Jak jeść? Głównie suszone (jako przekąska) i dodatek do wypieków. Świeże jako dodatek do mięs.

Kaloryczność świeżych: 26 kcal/100 g

 

_winogrona

Polskie winogrona może nie są tak duże i smaczne jak te z południa Europy, ale i tak mają bardzo dużo cukrów - glukozy i fruktozy. Winogrona pełne są związków polifenolowych mających właściwości antyoksydacyjne, dobre są także w prewencji chorób nowotworowych.

Jak jeść? Świeże, suszone (rodzynki). Wino, soki i kompoty.

Kaloryczność  świeżych: 67 kcal/100 g

 

Pozostaje tylko czerpać z owocowej mocy!

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x