_analiza składu ciała

Domowe wagi najczęściej wskazują nam tylko całkowitą masę ciała, która jest wskaźnikiem bardzo mało mówiącym o naszym organizmie. Wystarczy porównać dwie osoby, które na pozór mają takie same parametry, typu płeć, wiek i masę właśnie – budowa ich ciała może się znacząco od siebie różnić. Dzieje się tak, ponieważ w pomiarze nie uwzględniliśmy stosunku masy mięśniowej do tłuszczowej. Tutaj z pomocą przychodzi analiza składu ciała. Czym jest BIA i czemu jest tak ważne w ustaleniu planu treningowego? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Czym jest BIA?

 

 

Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), czyli analiza impedancji bioelektrycznej to bardzo dokładne i spersonalizowane badanie, które pozwala ustalić, w jakiej kondycji zdrowotnej jest nasz organizm i jaki jest jego wiek metaboliczny. Polega na przepuszczaniu przez ciało lekkiego impulsu elektrycznego, który na podstawie odmiennego przewodnictwa każdego z materiałów, z których złożone jest ciało, pozwala szczegółowo określić skład naszego organizmu.

 

 

Przebieg badania

 

 

Osoba, która decyduje się na pomiar, staje boso na wadze, a w dłonie chwyta dwie przypięte do urządzenia pałeczki. Za pomocą specjalnych sensorów magnetycznych mierzy się impedancję, czyli oporność tkanek organizmu na prąd. Prąd swobodnie przepływa przez tkanki, w których skład wchodzi duża ilość wody. Tkanka tłuszczowa charakteryzuje się niewielką ilością wody, co pozwala odseparować ją od innych składowych ciała.

Spokojnie! Analiza składu ciała przy użyciu wag elektrycznych jest zupełnie nieinwazyjna dla organizmu i niewyczuwalna dla badanego.

 

 

 

 

Parametry i normy

 

 

Tkanka tłuszczowa. Prawidłowy wynik to 15-18% w przypadku mężczyzn i 16-20% dla kobiet. Pozwala wykryć nadwagę i otyłość.

Nawodnienie. Powinno mieścić się w przedziale 45-60% i w przypadku kobiet, i mężczyzn. Wskazuje na zawartość wody w organizmie. Jest ona zdecydowanie niższa u osób z zawyżonym poziomem tkanki tłuszczowej.

Masa mięśniowa. Często zdarza się, że dodatkowe kilogramy wynikające z przyrostu mięśni zaskakują osoby, które ćwiczą, by schudnąć, ale to właśnie dzięki regularnej kontroli tego wskaźnika wiemy, czy nasze treningi przynoszą efekty. Nie ma tu norm dla kobiet i mężczyzn – wszystko zależy od formy i zaawansowania aktywności fizycznej.

Stopień otłuszczenia narządów. Nadmiar tłuszczu otaczającego nasze narządy zewnętrzne, może prowadzić do poważnych chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Norma mieści się od 1 do 12, natomiast wynik przekraczający 13 wskazuje na nadmiar tłuszczu okołonarządowego.

 

 

Czemu warto przystąpić do pomiaru?

 

 

Przede wszystkim tylko on pozwala na dokładne zweryfikowanie, jak nasz organizm reaguje na stosowaną przez nas dietę i plan treningowy, co pozwoli na świadomą ich modyfikację, w przeciwieństwie do pomiaru masy ciała na wadze tradycyjnej, z której dowiemy się jedynie o różnicy w ilości kilogramów, co często bywa niejednoznaczne. 

 

 

Warto przed treningiem na siłowni wskoczyć na taką specjalistyczną wagę. Jeśli nie wiesz w jaki sposób dokonać pomiaru lub nie potrafisz odczytać wydrukowanego wyniku, poproś o pomoc trenera na siłowni – ten na pewno krok po kroku wytłumaczy Ci znaczenie wszystkich wskaźników i wykresów.

 

 

Bezpłatne badanie składu ciała wykonasz u naszych partnerów – Calypso Fitness. Zapraszamy!

Popular now

Popular now

Instagram Beactive

Newsletter

x