_czy warto tracić czas na rozciąganie?

Stretching to jeden z najczęściej pomijanych elementów treningu. Co do tego kiedy i jak często go stosować, jest wiele teorii. Nie mam żadnych wątpliwości, że warto się rozciągać, jednak jeśli chodzi o to, jak to robić, kiedy i z jaką częstotliwością to już jest kwestia bardzo indywidualna i zależy od kilku czynników.

 

Jedną z nich na pewno jest dyscyplina sportu jaką uprawiamy, ponieważ rodzajów rozciągania jest kilka i nie każdy z nich będzie odpowiedni przy danym sporcie, np. biegacze mają zupełnie inny system rozciągania niż zawodnicy sportów siłowych. Wynika to z faktu, iż specyfika sportów jest zupełnie inna, jak i cel treningowy. Znacząca jest też pora, w której chcemy się rozciągać, czy jest to rozciąganie przed czy po treningu i każde z nich powinno wyglądać inaczej. 

 

 

Aby dobrze dobrać stretching do siebie, do swojej aktywności oraz swojego celu, należy poznać jakie rozróżniamy techniki rozciągania.

 

 

 

 

Stretching dynamiczny może być uznawany za rozgrzewkę i jest ważnym elementem treningu w większości sportów. Polega ono na przygotowaniu mięśni oraz stawów do treningu, poprzez pracę w pełnym zakresie ruchów, w wielu płaszczyznach, a także na stopniowym zwiększaniu nie tylko zasięgu, ale też szybkości. Często są to ruchy podobne do tych, które będą wykonywane podczas treningu. Stretching dynamiczny przyczynia się także do poprawienia odpowiedzi układu nerwowego na impulsy, które są dostarczane podczas każdej sesji treningowej. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia kontuzji. 

 

 

Kolejny rodzaj stretchingu to tak zwane rozciąganie statyczne. Ma ono pozytywny wpływ na nasz organizm, chociażby poprzez zwiększenie przepływu krwi przez tkanki i przyspieszenie ich regeneracji. Dzielimy je na aktywne i pasywne.

 

 

  • Rozciąganie statyczne aktywne polega na wykorzystaniu jedynie mięśni antagonistycznych, np. podniesienie nogi w górę stojąc i zatrzymanie jej na kilka sekund w najwyższym punkcie. 
     

 

  • Rozciąganie statyczne pasywne polega na rozluźnieniu ciała do pozycji rozciągniętej, a następnie utrzymaniu go w tej pozycji za pomocą ciężaru własnego ciała lub jakiejś siły zewnętrznej, np. drabinki. W tym rozciąganiu sami osiągamy kres możliwości rozciągnięcia danego mięśnia.

 

 

Rozciąganie izometryczne polega na doprowadzenia ciała do granicy ruchomości, następnie ciągle zostając w tej pozycji, dodaje się kilkusekundowy skurcz rozciąganego mięśnia, po czym następuje rozluźnienie i ponowne doprowadzenie mięśnia do nowej granicy ruchomości. Tę technikę warto stosować przy pomocy partnera. Jest to jednak bardzo obciążający dla organizmu rodzaj treningu, a co za tym idzie, warto potraktować go jako osobną jednostkę treningową. Zalecane jest to zwłaszcza u osób, które są mało rozciągnięte lub mocniej rozbudowane, przez co często borykają się z przykurczonymi mięśniami.

 

 

 

 

Znając już techniki rozciągania, łatwiej będzie Ci dobrać odpowiedni typ dla siebie oraz dostosować go do pory dnia, ponieważ tak jak wspomniałam wcześniej, stretching dynamiczny jest ważny przed treningiem, natomiast statyczny zdecydowanie lepiej sprawdzi się po treningu. Rozciąganie izometryczne natomiast jest bardzo dobre i niesie ze sobą wiele korzyści, ale niekoniecznie powinno być stosowane bezpośrednio po treningu. Wynika to z faktu, iż po ciężkim treningu mięśnie są mniej elastyczne, co zwiększa ryzyko kontuzji podczas mocnego rozciągnięcia.

 

 

Podsumowując, odpowiednio dobrane rozciąganie, może przynieść ogromną korzyść i jest bardzo istotne podczas tworzenia harmonogramu ćwiczeń. Jednak tutaj, tak samo jak przy każdym innym treningu, ważna jest systematyczność oraz prawidłowa technika. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak dobrać plan treningowy, warto poprosić o pomoc trenera, który krok po kroku przedstawi i opowie o ćwiczeniach dobranych bezpośrednio do Ciebie. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na kontuzje i na to, że źle dobrany stretching, przyniesie więcej szkód niż pożytku, wiec nie warto ryzykować swoim zdrowiem i zgłosić się po fachową pomoc trenerską. 

 

Autor


	Ania Kret

Ania Kret

Absolwentka kierunku Kultura Fizyczna i Zdrowotna na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła liczne kursy, m.in.: kurs: instruktora kulturystyki, trenera personalnego oraz cross treningu. Pracuje jako instruktor siłowni, trener personalny, a także prowadzi różnego rodzaju zajęcia fitness w jednej z siłowni Calypso. Doskonale czuje się w treningach funkcjonalnych i siłowych. 

https://m.facebook.com/AniaKretPersonalTrainer/?locale2=pl_PL

Popular now

Popular now

Autor


	Ania Kret

Ania Kret

Absolwentka kierunku Kultura Fizyczna i Zdrowotna na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła liczne kursy, m.in.: kurs: instruktora kulturystyki, trenera personalnego oraz cross treningu. Pracuje jako instruktor siłowni, trener personalny, a także prowadzi różnego rodzaju zajęcia fitness w jednej z siłowni Calypso. Doskonale czuje się w treningach funkcjonalnych i siłowych. 

https://m.facebook.com/AniaKretPersonalTrainer/?locale2=pl_PL

Instagram Beactive

Newsletter

x