WPŁYW SNU NA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Chcesz osiągać jeszcze lepsze efekty? Odmawiasz sobie czasu na odpoczynek, ze względu na ciężkie treningi na siłowni? Pamiętaj, że we wszystkim trzeba zachować zdrowy balans, ponieważ każdy potrzebuje solidnego odprężenia, a tym bardziej sportowcy! Gwarantuję Ci, że gdy pozwolisz sobie na chwilę relaksu, możesz niespodziewanie otrzymać jeszcze większą dawkę pozytywnej energii i motywacji.

 

Twoje ciężkie godziny spędzone na siłowni mogą pójść na marne, jeżeli nie pozwolisz sobie na zasłużony sen. Organizm w tym czasie stawia na regenerację włókien mięśniowych, które stają się mocniejsze i twardsze. To właśnie wtedy organizm wydziela w dużych ilościach hormon wzrostu, który regeneruje Twoje komórki oraz tkanki.

 

 

"Przy regularnych treningach, długi i efektywny sen pozytywnie wpłynie na rozwój Twoich mięśni."  

 

 

 

 

Jak długo powinniśmy spać?

 

 

Osoby aktywne fizycznie potrzebują zdecydowanie więcej snu niż osoby nieaktywne. Długość snu jest kwestią indywidualną i każdy z nas musi znaleźć swój własny rytm. Przyjmuje się, że na 2h spędzone w ciągu dnia, należy przeznaczyć 1h snu, aby organizm zdołał się zregenerować. Zawodowi sportowcy przeznaczają na sen nawet 10-12 godzin dziennie. Co więcej, powinni oni znaleźć czas na krótką drzemkę w ciągu dnia.

 

 

Jak spać jeszcze bardziej efektywnie?

 

 

Nie tylko ważna jest długość snu, ale również jego jakość. Należy słuchać swojego organizmu i zadbać o efektywny sen. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiam kilka sposobów:

 

 
  • DIETA – ostatni posiłek spożywaj 1-2h przed snem, pamiętaj również o tym, aby był bogaty w węglowodany. Dzięki temu skrócisz swój czas oczekiwania na sen.
  • CODZIENNE USYPIANIE I BUDZENIE SIĘ – osoby, które zasypiają i budzą się o tych samych porach każdego dnia, wyróżniają się mniejszą zawartością tłuszczu w ciele. 
  • ŚWIATŁO NIEBIESKIE – hamuje ono wydzielanie melatoniny, więc na godzinę przed snem zrezygnuj z urządzeń elektronicznych tj. telewizor, laptop oraz telefon komórkowy. Idealnym rozwiązaniem będzie przeczytanie ciekawej książki :)
  • KAWA I NAPOJE SŁODZONE - zrezygnuj z nich w wieczornych porach. Kofeina oraz cukier zmniejszają odczucie zmęczenia, przez co możesz mieć problemy z zaśnięciem.

 

 

 

 

Dodatkowo:

 

 
  • przewietrz pokój przed snem;
  • upewnij się, że w sypialni panuje całkowita ciemność i nic nie jest w stanie Cię rozproszyć;
  • w okresie zimowym nie ustawiaj kaloryferów na wysokie grzanie;
  • zadbaj o to, aby w Twoim otoczeniu nie było urządzeń elektronicznych.

 

 

Badania pokazują, że hormon wzrostu wydzielany jest w godzinach 22:00-2:00 w nocy podczas snu. Warto wziąć to również pod uwagę przy przeznaczaniu czasu na sen, szczególnie jeżeli jesteście aktywni fizycznie. Pamiętajcie zatem, że dobry trening i zbilansowana dieta to nie wszystko! Nasz organizm musi otrzymywać wystarczająco dużo czasu na regenerację, aby prawidłowo funkcjonował na co dzień. Wiem, że w czasie studiów może być to ciężkie do zrealizowania, szczególnie w okresie sesji. Jednak warto mieć na uwadze powyższe wskazówki i powoli wprowadzać je w życie codzienne. Z całą pewnością wpłyną pozytywnie na Twoje wyniki treningowe i samopoczucie w ciągu dnia.

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Ciebie cenne i zaczerpniesz z nich trochę motywacji do zmian w swoim życiu codziennym na lepsze! 

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter
Aby być zawsze na bieżąco ze wszystkimi nowościami, promocjami i aktualnościami w BeActive, koniecznie dodaj swój adres do naszego newslettera,
a każdego miesiąca dostaniesz porcję ciekawych informacji.
x