_jak ćwiczyć w upał?

Upały nie ustają i choć wakacyjna pogoda zachęca do rekreacji i aktywności fizycznych, to zbyt wysokie temperatury mogą okazać się niezwykle uciążliwe. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z planów treningowych. Oto kilka porad, dzięki którym lejący się z nieba żar nie będzie przeszkodą w Twojej fit pasji.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

 

Ćwiczenia podczas wysokich temperatur sprawiają, że nasze ciało nagrzewa się zdecydowanie szybciej, co powoduje wzmożoną pracę gruczołów potowych. Nieodpowiedni poziom nawodnienia organizmu skutkuje zmniejszeniem wydajności fizycznej, a w późniejszym etapie prowadzić może do dużo poważniejszych konsekwencji, takich jak omdlenie, podwyższone tętno, czy zaburzona praca nerek. Jak więc uchronić się przed efektami odwodnienia?

Na około 2 godziny przed treningiem należy stopniowo spożyć około litr wody. Pamiętajmy, aby nie przedobrzyć - większa ilość spowoduje wypłukanie istotnych minerałów z organizmu. W trakcie treningu warto wypić też kilka łyków wody co 15-20 minut.

 

 

 

Elektrolity

 

Oprócz wody warto pomyśleć o izotonikach. Uzupełniają one utracone podczas treningu elektrolity i minerały. Zamiast jednak kupować te dostępne w sklepie, w których składzie znajdziemy masę zbędnego cukru, lepiej przygotować izotonik samodzielnie. Wystarczy dodać zaledwie kilka gram soli, odrobinę soku z cytryny i liści mięty do wody, by zapewnić pożądane nawodnienie i równowagę mineralną w trakcie treningu. Menthol zawarty w liściach mięty zapewni nam chłodzenie, sok z cytryny orzeźwi, a sól zapobiegnie utracie wody w przestrzeniach międzykomórkowych.

 

 

 

Schłodzenie ciała

 

Bezpośrenio przed treningiem warto wypić niewielką ilość zimnej wody, która ochłodzi nasz organizm i pozwoli ćwiczyć dłużej i intensywniej. Dobrym pomysłem będzie rówinież schładzanie ciała podczas samych ćwiczeń, za pomocą polewania stawów zimną wodą lub krótkich przerw na zimne okłady mokrym ręcznikiem.

 

 

 

 

Rozgrzewka

 

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, brak rozgrzewki poprzedzającej trening podczas upalnych dni jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny, niż w przypadku umiarkowanej pogody. Podczas rozgrzewki nasz organizm stopniowo przyzwyczaja się do wysokiej temperatury, przeciwnie do rozpoczęcia treningu „z marszu”, kiedy upał jest swego rodzaju szokiem dla naszych mięśni i serca.

 

 

 

Odpowiednia odzież

 

Wybieraj przeznaczone do aktywności fizycznych ubrania z tkaniny oddychającej zamiast bawełny, by zapewnić swojemu ciału możliwość termoregulacji. W przypadku podejmowania aktywnoości poza klubami fitness, bardzo istotne jest również nakrycie głowy, które uchroni nas przed niebezpiecznym udarem oraz odpowiednia długość ubrań zapewniająca ochronę skóry przed poparzeniem słonecznym.

 

 

 

Obserwacja organizmu

 

Podczas treningów w upalne dni, szczególną uwagę należy zwarcać na wszystkie na wszelkie nietypowe reakcje naszego organizmu. W razie jakichkolwiek oznak udaru słonecznego, takich jak mdłości, czy zawroty głowy, należy przerwać trening, napić się wody i odpocząć. 

 

 

 

 

Pora dnia

 

Ćwicz wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura jest nieco niższa. Zdecydowanie należy unikać treningów w godzinach okołopołudniowych, kiedy słońce znajduje się w najwyższym punkcie i jego promienie są najsilniejsze.

 

 

 

Kluby fitness

 

Doskonałym rozwiązaniem na uniknięcie wielu z powyższych niedogodności będzie trening w klubie fitness. Dzięki klimatyzatorom i nawiewom wykonasz założony plan w komfortowych warunkach.

 

 

 

Dzięki BeActive masz dostęp do niespełna 300 klubów w całej Polsce. Sprawdź aktualną ofertę i ciesz się treningami także w upalne dni!

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x