_dietetyczny zegar

Popularne powiedzenie, by "śniadanie jeść jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak" ma swoje uzasadnienie. Okazuje się bowiem, że nie tylko skład i jakość posiłków, ale również godziny i rozkład w ciągu dnia wpływają na stan zdrowia i masę naszego ciała. Chcesz schudnąć i zachować dobrą kondycję? Poznaj kilka cennych rad.

 

Mówiąc o zdrowym odżywianiu, skupiamy się przede wszystkim na tym, co jeść. Rzeczywiście to właściwy dobór produktów spożywczych ma największy wpływ na stan zdrowia, jednak nie tylko. Pora spożywanych posiłków ma niebagatelne znaczenie. Jedzenie o odpowiednich godzinach i zachowywanie nocnego postu wpływa na gospodarkę węglowodanową i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca, zapewniając przy tym utrzymanie właściwej masy ciała.

 

 

Posiłki powinny być jedzone od biologicznego poranka około 8 rano do biologicznego wieczora około 20. Dopuszczalne są przesunięcia związane z godzinami snu i przebudzenia, jednak wskazane jest zachowywanie tzw. nocnego postu – około 12 godzin odstępu między kolacją a śniadaniem. W zależności od pory posiłków pożywienie jest nieco inaczej metabolizowane. Może być to zależne od podejmowanej aktywności fizycznej, poziomu hormonów, zmiany temperatury ciała, zachodzących reakcji biochemicznych oraz absorpcji i trawienia składników pokarmowych.

 

 

Dobór godzin spożywania pokarmów powinien być powiązany z naturalnym rytmem okołodobowym organizmu – porą dnia i nocy, ilością światła, długością snu. Niezależnie od tego, jak zdrowe i dobrze skomponowane są posiłki, ich jedzenie niezgodnie z rytmem okołodobowym powoduje nawet o 18% wyższe skoki poziomu cukru we krwi w porównaniu z jedzeniem o prawidłowych porach. Jest to ściśle powiązane z niższą tolerancją organizmu na glukozę  w godzinach wieczornych, dlatego właśnie objętość posiłków wieczorem powinna być mniejsza niż rano.

 

 

Pory posiłków.

 

 

Śniadanie – między 6, a 10 rano.

 

 

Wiele badań naukowych potwierdza rolę śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Osoby, które regularnie jedzą śniadanie, mają niższy poziom glukozy we krwi, rzadziej chorują na cukrzycę, nadciśnienie i choroby serca. Ponadto chudną szybciej i trwalej. Zaleca się jedzenie śniadania maksymalnie do godziny po przebudzeniu.

 

 

 

 

Obiad – do 15.

 

 

Z badań wynika, iż osoby spożywające główny posiłek (dostarczający około 40% dziennej ilości kalorii) przed 15, chudną o 25% więcej niż te, które jedzą obiad później. Ze względów zdrowotnych i ryzyka otyłości największym objętościowo i kalorycznie posiłkiem w ciągu dnia powinno być śniadanie, a zaraz po nim obiad.

 

 

Kolacja – między 17 a 21.

 

 

Pora ostatniego posiłku powinna być dopasowana do stylu życia i czasu kładzenia się spać. Kolacji nie powinno się jeść później niż 2-3 godziny przed snem i powinna być ona niewielka. Przeniesienie dużej kolacji na porę obiadową sprzyja lepszemu stanowi zdrowia i utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. Ponadto wyznaczenie pory ostatniego posiłku powoduje ograniczenie podjadania po nim i zmniejszone o 200-250 kcal spożycie energii w ciągu dnia.

 

 

Przekąski między posiłkami.

 

 

Drugie śniadanie i podwieczorek – 2-4 godziny po śniadaniu lub obiedzie. Tyle zwykle trwa trawienie pożywienia. Drugie śniadanie i podwieczorek nie są obowiązkowymi posiłkami, a konieczność ich zjadania zależy od wielkości śniadania oraz obiadu i odczuwanego głodu.

 

 

Jeśli chcesz zachować zdrowie i dobrą kondycję, pamiętaj o zachowaniu właściwych godzin i regularności posiłków. Strzeż się strategii pomijania posiłków, ponieważ jego brak „nadrabia się” w dalszej części doby. W walce o dobre zdrowie i nienaganną sylwetkę Twoim sprzymierzeńcem będzie również aktywność fizyczna, która poprawia metabolizm i zapewnia dobre samopoczucie, dzięki czemu nie sięgniesz po niezdrowego "pocieszyciela". :) 

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x