_noworoczne postanowienia - jak osiągnąć swoje cele w nadchodzącym roku?

Czas świąteczny, czyli wyjątkowy okres, który zdecydowanie nie sprzyja trzymaniu diety. Podobnie sprawa wygląda w kwestii treningów. Jesteśmy zabiegani, dajemy się porwać świątecznej gorączce i okazuje się, że nasza aktywność fizyczna ogranicza się już teraz do ćwiczeń siłowych podczas sprzątania mieszkania, a trening cardio odbywa się w sklepach w poszukiwaniu prezentów i wszystkiego co niezbędne na Święta, czy Sylwestra. Na normalny trening nie mamy już czasu, a i dietę zaniedbujemy tłumacząc się tym, że „od Nowego Roku porządnie biorę się za siebie.” W tym momencie dochodzimy właśnie do głównego tematu tego artykułu, którym są postanowienia noworoczne oraz to, jak w nich wytrwać.

Co roku w styczniu można zaobserwować rosnącą frekwencję we wszystkich siłowniach i klubach fitness, a kalendarze dietetyków i specjalistów od żywienia są przepełnione. Niestety w wielu przypadkach noworoczne postanowienia trwają maksymalnie jeden miesiąc i po tym czasie odchodzą w niepamięć. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby w tym roku w końcu Ci się udało? W tym artykule otrzymasz rady, które z pewnoscią Ci w tym pomogą! 

 

 

Pierwszą zasadą jest realny cel, czyli nie spodziewaj się spektakularnej zmiany w dwa tygodnie i widocznych efektow z dnia na dzień. Kolejna kwestia, to racjonalne oszacowanie czasu, jaki jesteś w stanie poświęcić na aktywnośc fizyczną. Często kiedy zadaję ludziom to pytanie, otrzymuję odpowiedź: „teraz już mogę i będę cwiczyć codziennie.” Niestety doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że taka postawa potrwa maksymalnie dwa tygodnie i zawsze odradzam takich pomysłów oraz staram się lekko ostudzać taki chwilowy entuzjazm. Po pierwsze, dlatego, że to wcale nie przyspieszy efektów, jak mogłoby się wydawać. Po drugie, nie jest to rozwiązanie rozsądne, ponieważ mocno obciąża organizm, zwłaszcza u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

 

 

Kolejną zasadą jest miarodajność celu tzn. najlepiej gdyby Twój cel był jak najbardziej sprecyzowany. Nie chodzi tutaj o to, aby Twój cel brzmiał „od Nowego Roku schudnę”, „wezmę się za siebie”, „poprawię swoje zdrowie”. Zamiast tego sprecyzuj ile chcesz schudnąć, nad czym dokładnie chcesz popracować, zrobić badania i po konsultacji z lekarzem, trenerem, specjalistą ustalić czy wszystko jest w porządku i nad czym trzeba popracować.

 

 

 

 

Teraz, kiedy masz już konkretny cel trzeba umieścić go w określonym czasie. Nie może on być bezterminowy, czyli jeśli już wiesz co dokładnie chcesz osiągnąć, to wyznacz sobie dokładnie ile masz na czasu. Najlepiej, żeby były to tygodnie lub miesiące ponieważ wtedy zdecydowanie łatwiej jest się tego trzymać. Jeśli jednak Twój cel wymaga więcej czasu bo tak oczywiście może się zdarzyć, lepiej jest go podzielić na działania mniejsze i szybsze w realizacji. Ten sposób na pewno lepiej się sprawdzi, ponieważ zdecydowanie łatwiej będzie zaobserwować efekty, które później będą motywowały Cię do dalszej pracy i do tego, żeby wytrwać w swoim postanowieniu.

 

 

Myślę, że warto teraz wspomnieć o kolejnej przyczynie, przez którą wiele planów i marzeń zakończyło się fiaskiem. Jest to zbyt duży rygor i zbyt duża krytyka względem swojej osoby. Niestety bardzo często ludzie podchodzą do siebie zbyt krytycznie i w momencie, w którym podwinie im się noga bardzo szybko źle się oceniają i zniechęcają. Każdy z nas ma prawo czasem do gorszego dnia, czy nawet kilku dni, kiedy nie mamy siły na trening lub damy się skusić na coś spoza diety. Chwile słabości zdarzają się każdemu, nawet doświadczonym sportowcom, jednak nie jest to powód do tego, by się poddać i odpuścić. Wręcz przeciwnie! Czasem takie odstępstwo jest dobre i pozwala nam psychicznie odpocząć po to, aby później ze zdwojoną siłą i determinacją dalej dążyć do wyznaczonego celu.

 

 

Myślę, że tych kilka cennych wskazówek pomoże każdemu wytrwać w swoich noworocznych (i nie tylko!) postanowieniach oraz lepiej i dokładniej zaplanować ich realizację.

Warto jednak pamiętać, że noworoczne postanowienia nie są żadnym przymusem i nie ma sensu wymyślać ich na siłę, jak również nie ma też sensu czekać z realizacją swoich celów do Nowego Roku. Najlepiej jest zacząć działać od razu i nie odkładać tego na później, szukając kolejnych wymówek. Lepiej jest ten czas, siłę i energię spożytkować na działanie i już niebawem cieszyć się z pierwszych efektów!

 

 

Jeżeli już zdefiniowaliście swoje noworoczne cele treningowe, to zachęcamy do zapoznania się z obecną promocją na karnety BeActive, z dostępem do ponad 200 klubów fitness w całej Polsce! 

Dołącz do nas i zacznij Nowy Rok w zdrowym stylu! :)

Autor


	Ania Kret

Ania Kret

Absolwentka kierunku Kultura Fizyczna i Zdrowotna na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła liczne kursy, m.in.: kurs: instruktora kulturystyki, trenera personalnego oraz cross treningu. Pracuje jako instruktor siłowni, trener personalny, a także prowadzi różnego rodzaju zajęcia fitness w jednej z siłowni Calypso. Doskonale czuje się w treningach funkcjonalnych i siłowych. 

https://m.facebook.com/AniaKretPersonalTrainer/?locale2=pl_PL

Popularne teraz

Popularne teraz

Autor


	Ania Kret

Ania Kret

Absolwentka kierunku Kultura Fizyczna i Zdrowotna na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła liczne kursy, m.in.: kurs: instruktora kulturystyki, trenera personalnego oraz cross treningu. Pracuje jako instruktor siłowni, trener personalny, a także prowadzi różnego rodzaju zajęcia fitness w jednej z siłowni Calypso. Doskonale czuje się w treningach funkcjonalnych i siłowych. 

https://m.facebook.com/AniaKretPersonalTrainer/?locale2=pl_PL

Instagram Beactive

Newsletter

x