_jak dbać o odzież sportową?

Odzież sportowa może okazać się inwestycją na lata, o ile tylko zadbasz odpowiednio o jej pielęgnację. Poznaj skuteczne sposoby konserwacji ubrań i butów sportowych, by zachować ich oddychające i wodoodporne właściwości.

Oto kilka cennych rad jak postępować.

1.    Dziecinnie proste.

Regularne czyszczenie odzieży sportowej zachowuje jej trwałość i funkcjonalność na dłużej. Brud gromadzący się w mikroporach materiałów termoaktywnych i oddychających osłabia ich właściwości i sprzyja rozwojowi różnego rodzaju bakterii, grzybów i pleśni odpowiedzialnych m.in. za nieprzyjemny zapach ubrań wrzuconych do kosza z praniem bezpośrednio po treningu. Aby pozbyć się drobnoustrojów i zabrudzeń, konieczny okaże się zakup właściwych preparatów czyszczących. Stosowanie mocnych detergentów wpłynie niekorzystnie. Warto zrezygnować z płynów do prania i płukania, ponieważ mogą one osłabiać właściwości odzieży sportowej narażając ją jednoczenie na przebarwienia. W pielęgnacji doskonale sprawdzą się preparaty dedykowane konserwacji odzieży dla dzieci. Należy też pamiętać o doborze preparatu do konkretnego rodzaju tkaniny.

 

2.    Moc wyłącznie podczas treningu!

Źle dobrana temperatura prania może sprawić, że odzież termoaktywna szybciej się zniszczy i będzie przepuszczać powietrze. Wszystkie ubrania sportowe należy prać w temperaturze 30–40 stopni. Warto przed pierwszym praniem zerknąć także na wskazówki producenta. Większość pralek wyposażona jest w specjalny program "sport", który idealnie sprawdzi się w pielęgnacji tak wymagających materiałów.

 

3.    Sezonowe wyzwania.

Odzież z membraną należy prać w pralce po każdym sezonie. Przygotowując takie ubrania do czyszczenia, przede wszystkim zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na metce. Opróżnij kieszenie, zasuń suwaki, zapnij guziki i rzepy. Jeżeli producent nie wskazał inaczej, ustaw temperaturę na 40 stopni i wybierz program do prania odzieży sportowej. Do podajnika wlej preparat piorący przeznaczony do prania odzieży z membraną. Po skończonym praniu każdą rzecz trzeba dokładnie wypłukać bez używania płynu do płukania, strzepać nadmiar wody i zawiesić na suszarce. Po wyschnięciu odzież należy spryskać impregnatem do ubrań z membraną.

 

 

4.    Separacja.

Sportowe ubrania wymagają subtelniejszego traktowania, niż większość codziennych ubrań, dlatego nie należy prać ich ze zwykłą odzieżą. Ponadto nieoddzielenie ich od normalnych bluz czy spodni, które mają suwaki, napy i inne wystające metalowe elementy może uszkodzić delikatniejsze tkaniny. Odzież sportową najlepiej czyścić osobno, korzystając z worków do prania.

 

5.    Żelazny zakaz.

Nigdy nie prasuj sportowych ubrań! Wysoka temperatura i gorąca para wpływają destrukcyjnie na wentylacyjne i termoaktywne właściwości tkanin. Po wypraniu odzież wystarczy strzepać z nadmiaru wilgoci, rozwiesić równo i zostawić do wyschnięcia.

 

6.    Od podstaw.

Brud zalegający w zakamarkach butów uniemożliwiają odpowiednią wentylację. Częste używanie obuwia odbija się też na jego zapachu, dlatego regularne czyszczenie jest konieczne. Niewielkie zabrudzenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Jeżeli podeszwa jest bardzo brudna, można wyczyścić ją gąbką lub szczoteczką z dodatkiem detergentu. Drobny piasek da się z pewnością łatwo wytrzepać uderzając butem o but. Nieprzyjemny zapach w środku obuwia to najczęściej wina przepoconej wkładki, którą łatwo wyjąć i wyprać w ręku z użyciem proszku do prania. Dodatkowo wnętrze buta warto spryskać specjalnym dezodorantem do odświeżania obuwia. Pranie butów sportowych to ostateczność. Długi kontakt z wodą i detergentami osłabia bowiem strukturę materiałów, z których wykonane jest obuwie, może też odkształcić cholewkę, a klejenia mogą się rozszczelnić. Butów nie wolno suszyć na słońcu, ani pozostawiać na grzejniku, ponieważ mogą się skurczyć i wypłowieć. Najlepiej pozwolić im naturalnie wyschnąć ustawiając płasko w suchym i przewiewnym miejscu.

 

Właściwa pielęgnacja ubrań sportowych nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad, a będzie służyć Ci przez dłuższy czas!

 

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x