BUDOWANIE MIĘŚNI PLECÓW

Zawsze zastanawiało Was jak zbudować szerokie, umięśnione plecy? W poniższym artykule znajdziecie kilka praktycznych porad, które pomogą Wam zrealizować ten cel i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Zacznijmy od kilku technicznych wskazówek...

 

Przy treningu dzielonym (split – polega na ćwiczeniu każdej partii mięśni oddzielnie) wykonujcie od 3 do 5 ćwiczeń na tę partię mięśniową. Zaczynajcie od ruchów budujących objętość mięśni pleców, takich jak "martwy ciąg", "shrugsy", "wiosłowanie sztangą/sztangielką", "wiosłowanie na wyciągu" lub "facepull" (przyciąganie liny z wyciągu do twarzy). Niżej znajdziecie objaśnienia wszystkich ćwiczeń. Ważne, aby przed ich wykonywaniem dobrze rozgrzać mięśnie - przydatne informacje dotyczące rozgrzewki znajdziecie w osobnym artykule "Rozgrzewka - podstawa dobrego treningu".

 

 

Następnie przejdźcie do ćwiczeń nastawionych na szerokość pleców. Są to ćwiczenia, takie jak "ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej" (również w wersji z trójkątem - uchwyt wąski neutralny, co szczególnie Wam polecam) czy podciąganie na drążku. Przy budowaniu szerokości pleców musicie pamiętać, że szerszy uchwyt na drążku/wyciągu wcale nie zwiększa efektywności ruchu, a wręcz przeciwnie - im uchwyt szerszy, tym mniejsze rozciągnięcie mięśnia najszerszego grzbietu, co przekłada się na ograniczony zakres jego ruchu. Istotne jest też to, że prawidłowy zakres ruchu jest jednym z najważniejszych bodźców wpływających na rozrost mięśnia.     

 

 

Ciekawostka! - 6-krotny Mr. Olympia – kulturysta Dorian Yates, znany ze swoich pleców o niesamowitym rozmiarze - korzystał tylko z wąskiego uchwytu w ściąganiu drążka do klatki piersiowej. 

 

 

Ćwiczenia na objętość mięśni wykonujcie w 3 seriach w przedziale powtórzeń 12-15, w celu zwiększenia ukrwienia tkanki mięśniowej tych partii. Natomiast ćwiczenia na szerokość możecie wykonywać w bardziej klasyczny sposób - w 3 seriach po 10-12 powtórzeń. Pamiętajcie jednak, że kolejność ćwiczeń ma w tym wypadku ogromne znaczenie, gdyż ćwiczenia na szerokość najczęściej dekompresują Wasz kręgosłup a te na grubość kompresują go. Podchodząc do martwego ciągu organizm powinien być odpowiednio rozgrzany, ale nie przemęczony, dlatego nie powinniście być np. po 3 seriach podciągania na drążku, ponieważ w ten sposób niepotrzebnie podnosicie ryzyko kontuzji (np. przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego). Szczególnie ważne jest to, aby ćwiczyć mądrze, ponieważ pozwoli Wam to na bezpieczny trening, wolny od kontuzji w długim przedziale czasu, co bezpośrednio przeniesie się na efekty osiągane przez Was na siłowni.

Przejdźmy do konkretnych instrukcji i zaleceń. Poniżej opisałem dla Was przykładowy trening mięśni pleców, który wykonuję dwa razy w tygodniu, gdzie priorytetem jest objętość mięśni pleców:

 

 

1.  Wiosłowanie sztangą 3x1 

 

 

Opis ćwiczenia: stojąc wyprostowani ze sztangą pochylcie górną część ciała do przodu do kąta 45° względem podłoża i jednocześnie lekko zegnijcie kolana. Podciągnijcie sztangę od kolan w linii pionowej do brzucha trzymając łokcie wąsko, przy ciele. 

 

 

   

 

 

2. Wiosłowanie sztangielką 3x15

 

 

Opis ćwiczenia: sztangielka w prawej ręce, lewa ręka podparta na ławeczce płaskiej. Prawa stopa na podłodze, lewa noga w przyklęku na ławeczce. Plecy utrzymujemy proste, klatka piersiowa wypchnięta ku górze. Ruch sztangielką wykonujemy po lekkim półkolu w kierunku biodra. 

 

 

   

 

 

3. Shrugsy ze sztangielkami 3x15

 

 

Stojąc ze sztangielkami w dłoniach unoście obręcz barkową w taki sposób jak gdybyście wzruszali ramionami. 

 

 

   

 

 

4. Podciąganie na drążku 3x8-10

 

 

Trudne ćwiczenie wymagające sporej siły. Złapcie drążek i zacznijcie ruch od swobodnego zwisu. W miarę jak ruszacie ku górze trzymajcie klatkę piersiową wypchnięta do przodu a łokcie rozstawiajcie bardzo szeroko. Ruch kończy się w momencie, gdy Wasza broda minie drążek.

 

 

      

 

Ćwiczenie Liczba serii Ilość powtórzeń w serii
Wiosłowanie sztangą 3 12
Wiosłowanie sztangielką 3 15
Shrugsy ze sztangielkami 3 15
Podciąganie na drążku 3 8

 

 

Jeżeli spodobał Wam się nasz plan treningowy lub macie jakieś własne sprawdzone ćwiczenia na rozbudowanie mięśni pleców dajcie nam znać na profilu na Facebooku lub Instagramie. Czekamy na Wasze zdjęcia i filmiki z treningów! 

Autor


	Remigiusz Stachelek

Remigiusz Stachelek

Trener personalny, instruktor kulturystyki PAS, od dwóch lat związany z siecią siłowni Calypso Fitness. W tym czasie pracował indywidualnie z ponad 80 osobami, które pod jego okiem osiągnęły świetne wyniki i zamierzone efekty.

www.remistach-fitness.com

Popularne teraz

Popularne teraz

Autor


	Remigiusz Stachelek

Remigiusz Stachelek

Trener personalny, instruktor kulturystyki PAS, od dwóch lat związany z siecią siłowni Calypso Fitness. W tym czasie pracował indywidualnie z ponad 80 osobami, które pod jego okiem osiągnęły świetne wyniki i zamierzone efekty.

www.remistach-fitness.com

Instagram Beactive

Newsletter

x