ZAJĘCIA GRUPOWE - JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ FORMĘ DLA SIEBIE?

Zajęcia zorganizowane, proponowane przez większość klubów fitness, stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego treningu siłowego. Szeroki wybór i różnorodność form sprawiają, że ten rodzaj aktywności zdecydowanie zyskuje na popularności. Poniżej znajdziecie charakterystykę najczęściej spotykanych zajęć grupowych oraz ich zbawienny wpływ na nasze sylwetki! :) 
 

Osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w fitnessowym świecie, często nie wiedzą jak, ile i co ćwiczyć. Potrzebują zachęty oraz porady w kwestiach techniki. Plusem zajęć grupowych jest to, że instruktor narzuca nam konkretne ćwiczenia, pokazuje jak je wykonywać i wypełnia nasz czas spędzony na siłowni w 100%, a my nie musimy przejmować się tym, że nie będziemy wiedzieć co ze sobą zrobić. Kolejnym plusem jest dodatkowa motywacja, która płynie od instruktora i uczestników zajęć. Widzimy, że inni męczą się tak samo jak my, nie poddają się, przez co sami chcemy dać z siebie jeszcze więcej!

 

 

Oprócz tego, że uczęszczanie na zajęcia fitness to zdecydowanie same plusy, to niestety źle dobrana forma zajęć w stosunku do naszej sprawności fizycznej, temperamentu, czy oczekiwań może zniechęcić nas do wizyt na siłowni na długi czas. Ogrom obco brzmiących nazw może przytłoczyć każdego laika, dlatego w kilku krokach przybliżę Wam najbardziej popularne formy zajęć fitness oraz podpowiem czym kierować się przy ich wyborze.

 

 

1. ZAPOZNAJ SIĘ Z FORMAMI ZAJĘĆ FITNESS, JAKIE OFERUJE TWOJA SIŁOWNIA


Zajęcia zorganizowane można podzielić w zależności od ich specyfikacji i efektu treningowego, który dzięki nim można osiągnąć. Wyróżniamy:

 

 
  • ZAJĘCIA WZMACNIAJĄCE I KSZTAŁTUJĄCE SYLWETKĘ - to zdecydowanie najbogatsza grupa, którą z kolei można podzielić na:

 

TYPOWE ZAJĘCIA WZMACNIAJĄCE

 

 

CEL: Ujędrnienie ciała, poprawa siły mięśniowej, modelowanie sylwetki

 

 

PRZYKŁADY:

 

 

--> BS (body shape)forma treningu kształtująca całą sylwetkę przy użyciu różnorodnego sprzętu np.hantli, stepów, gum oporowych. Jego odmiany to:

--> ABT/BPU - Brzuch, pośladki, SEXI PUPA, czy PŁASKI BRZUCH - treningi wzmacniające wybrane partie mięśni.

--> BODY PUMP - trening w wykorzystaniem lekkich sztang

--> FIT BALLtrening z wykorzystaniem piłek

 

 

 

 

ZAJĘCIA AEROBOWE/ WYTRZYMAŁOŚCIOWE

 

 

CEL:  Redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa wydolności i sprawności fizycznej w krótkim czasie

 

 

PRZYKŁADY:

 

 

--> INTERWAŁnaprzemienne przeplatanie ćwiczeń o wysokiej i średniej intensywności

--> TABATACzterominutowy trening interwałowy w którym pracujemy systemem 20s bardzo intensywnych ćwiczeń/10s odpoczynku. Ćwiczenia wykonywane na 100% naszych możliwości sprawiają, że kalorie spalane są jeszcze wiele godzin po treningu

--> SPINNING - grupowa jazda na specjalnych rowerach stacjonarnych w rytm muzyki, ze względu na pracę w odciążeniu sprawdzi się u osób mających problemy ze stawami 

--> TRAMPOLINY podskoki na specjalnych trampolinach w rytm muzyki. Połączenie intensywnego wysiłku z dobrą zabawą. Tak jak spinning jest to sport odpowiedni dla osób z drobnymi problemami stawowymi
 

 

- ZAJĘCIA MIESZANE

 

 

CEL: Jednoczesne wzmocnienie mięśni, kształtowanie wydolności i spalenie tkanki tłuszczowej

 

 

PRZYKŁADY:

 

 

-->TBC - total body condition - zajęcia podobne do body shape z dodatkowymi elementami cardio

-->TRENING OBWODOWY - 10-12 ćwiczeń wykonywanych przez 45-60s kolejno po sobie na kolejnych stacjach. Między stacjami robimy 15-20 s odpoczynku. Zwykle na jednych zajęciach udaje się zrobić 2-3 obwody

--> Cross&fit - wszechstronny trening o dużej intensywności, łączy ze sobą elementy ćwiczeń siłowych i interwałowych. Do ćwiczeń używa się sztang, kettli, skrzyń, piłek, drążków itp. Preferowany raczej przez osoby o większym stopniu zaawansowania

 

 

 

 
  • ZAJĘCIA MENTALNE/PROZDROWOTNE

 

 

CEL: Uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni, relaksacja, wzmocnienie mięśni przy zachowaniu niskiej intensywności ćwiczeń, praca nad prawidłową postawą

 

 

PRZYKŁADY:

 

 

--> STRETCHING - zestaw powolnych ćwiczeń mających na celu rozciągnięcie naszych mięśni. Trening dedykowany zarówno dla osób prowadzących siedzący tryb życia jak i dla intensywnie ćwiczących(jako uzupełnienie treningu i odpoczynek dla mięśni)

--> PILATES - trening dosłownie dla każdego. Są to ćwiczenia łączące elementy gimnastyki, jogi czy baletu. Świadome napinanie i rozluźnianie pozwala na wzmocnienie zarówno mięśni powierzchownych jak i głębokich

--> JOGAstaroindyjski system ćwiczeń. Oprócz pracy z ciałem i oddechem pracujemy też nad samopoczuciem psychicznym.

--> ZDROWY KRĘGOSŁUP - ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i pozostałe mięśnie grzbietu, brzucha, klatki piersiowej a nawet pośladków i ramion Poprawiają mobilność, balans i koordynację ruchową

 

 
  • ZAJĘCIA CHOREOGRAFICZNE

 

 

CEL: Redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa koordynacji ruchowej i równowagi, dobra zabawa

 

 

PRZYKŁADY:

 

 

--> ZUMBA - połączenie latynoskich rytmów i aerobiku

--> STEP zajęcia choreograficzne z wykorzystaniem stepu

--> INNE np. SALSATION, DANCEHALL, LATINO itp.
 

 

2. UFFF, kiedy już przestudiujesz cały grafik zajęć fitness zastanów się nad tym jakie są Twoje cele treningowe. Chcesz popracować nad wydolnością? Wybierz zajęcia aerobowe. Lubisz taniec? Spróbuj zumby. Może masz siedzącą, stresującą pracę? W takim razie warto zacząć od zajęć mentalnych.

 

 

3. W realny sposób oceń swoje możliwości fizyczne. Jeśli od wielu lat nie ćwiczysz to nie porywaj się od razu na interwał albo tabatę. Wybierz coś spokojniejszego, ale zgodnego z Twoim celem treningowym np. BS lub TBC. Dzięki temu nie zniechęcisz się na starcie i zmniejszysz ryzyko kontuzji. Warto podpytać instruktora fitness, a jeśli nie ma możliwości, żeby złapać go przed zajęciami to pracowników klubu np. z recepcji lub koleżanki, które chodzą już na zajęcia w jaki sposób dany instruktor je prowadzi. Zwykle ćwiczenia prowadzone są zgodnie z ich opisem, ale różni trenerzy różnie interpretują pewne kwestie i zajęcia mogą odbiegać od tych opisanych w grafiku.

 

 

4. Daj sobie 2-3 tygodnie na przetestowanie różnych form fitnessu, pójdź do kilku różnych instruktorów i po prostu zobacz co i kto najbardziej Ci odpowiada. Osoba o dużych pokładach energii prawdopodobnie nie będzie czuła się dobrze na pilatesie i na odwrót. Warto jednak wyjść czasem poza strefę swojego komfortu. Zdarza się, że coś co z pozoru wydaje się nie być dla nas może się przerodzić w pasję.
 

 

5. Po kilkunastu przećwiczonych godzinach wiesz już po których zajęciach czujesz się najlepiej i co przypadło Ci do gustu. Pozostaje nic innego jak trzymać się swoich postanowień, odwiedzać klub fitness regularnie, a efekty przyjdą szybciej niż Ci się wydaje. :) 

 

 

W  BeActive znajdziecie ponad 200 klubów fitness, każdy z nich oferuje szeroki wachlarz zajęć grupowych i alternatywnych form aktywności fizycznej. Wszystkich niezdecydowanych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz klubami partnerskimi i do wyprobowania dostępnych zajęć. Gwarantujemy, że każdy znajdzie u nas formę treningu w sam raz dla siebie! :)

Autor


	Sara Nowak,

	Blogerka @sara_haj

Sara Nowak,

Blogerka @sara_haj

Studenkta IV roku medycyny. Uwielbia aktywność fizyczną, dlatego pracuje, jako instruktor fitness i zaraża miłością do sportu innych ludzi. Jej drugą pasją jest gotowanie. Na swoim profilu na Instagramie (@sara_haj) zamieszcza fantastyczne pomysły na róznorodne, zdrowe i kolorowe posiłki. :) 

 

Popularne teraz

Popularne teraz

Autor


	Sara Nowak,

	Blogerka @sara_haj

Sara Nowak,

Blogerka @sara_haj

Studenkta IV roku medycyny. Uwielbia aktywność fizyczną, dlatego pracuje, jako instruktor fitness i zaraża miłością do sportu innych ludzi. Jej drugą pasją jest gotowanie. Na swoim profilu na Instagramie (@sara_haj) zamieszcza fantastyczne pomysły na róznorodne, zdrowe i kolorowe posiłki. :) 

 

Instagram Beactive

Newsletter

x