CUKIER – NIEPOZORNY WRÓG DOBREJ FORMY

Słodki smak jest jednym z pierwszych smaków, z którymi stykamy się zaraz po narodzinach i który lubimy najbardziej w okresie dzieciństwa. Dzieje się tak, ponieważ mleko matki, które stanowi podstawę żywienia w okresie pierwszych miesięcy życia zawiera stałe stężenie cukru – laktozy. Dlatego też smak ten kojarzy nam się z przyjemnością, spokojem i samymi pozytywnymi odczuciami. Jednak czy rzeczywiście powinien być przez nas postrzegany w taki sposób? 

Czym właściwie jest cukier?

 

Cukry wchodzą w skład węglowodanów i są dla nas cennym składnikiem pod względem energetycznym, ponieważ ponad połowa energii dostarczanej do organizmu powinna pochodzić właśnie z węglowodanów. Jest to złożona grupa związków, gdyż dzieli się na cukry proste oraz cukry złożone (oligosacharydy i polisacharydy). Cukry proste pod wpływem enzymów nie rozkładają się na mniejsze cząsteczki, ale są bezpośrednio wchłaniane przez układ pokarmowy. Natomiast cukry złożone składają się z mniejszych cząsteczek cukrów prostych. 

 

Przez ostatnie dekady spożycie cukru na świecie znacznie się zwiększyło, dla przykładu statystyczny Polak w ciągu roku zjada ponad 44 kg cukru (!!!). Dla porównania, jeszcze 70 lat temu było to zaledwie 20 kg rocznie. Zjawisko to z pewnością jest związane z faktem, iż w dzisiejszych czasach większość produktów, które konsumujemy jest dodatkowo dosładzana przez producentów. Często są to wyroby, których nigdy byśmy nie podejrzewali o tak wysoką zwartość cukru i co więcej – nawet  nie muszą być słodkie w smaku. Chodzi głównie o jasne pieczywo, jogurty, różnego rodzaju sosy czy soki owocowe. 

 

 

Dlaczego cukier szkodzi?

 

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne spożycie cukru szkodzi naszemu zdrowiu i to w większym stopniu niż nam się wydaje. Poza tym, że powoduje otyłość wpływa także na szereg innych dolegliwości i chorób. Przede wszystkim podwyższa poziom cukru we krwi, co przekłada się na zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę (nawet u osób szczupłych). Sprzyja rozwijaniu się próchnicy, nie tylko poprzez osadzanie się na zębach, ale także przez wypłukiwanie wapna z organizmu. Ponadto zwiększa też prawdopodobieństwo zachorowania na raka, obniża odporność oraz podnosi ciśnienie tętnicze krwi i szkodliwy cholesterol, a co najważniejsze, cukier także uzależnia, dlatego powinniśmy kontrolować i ograniczać ilość spożywanego cukru. 

 

 

Jak uniknąć spożywania nadmiernej ilości cukru? 

 

Większość z nas myśli, że jeżeli nie posłodzi porannej kawy czy herbaty lub odmówi sobie słodyczy, to znacznie ograniczy spożycie cukru. Z pewnością będzie to zdrowe posunięcie, ale niestety nie jest równoznaczne z tym, że dostatecznie zminimalizujemy ilość szkodliwych węglowodanów w naszej diecie. Jak już wyżej zostało wspomniane, jest to spowodowane tym, że cukier jest ukryty w większości spożywanych przez nas produktów. Jak zatem skutecznie zmniejszyć ilość dostarczanego organizmowi cukru? Po pierwsze i zarazem najważniejsze – czytajmy etykiety! Znajdziemy w nich informacje, czy dany produkt zawiera cukier, a jeżeli tak, to w jakich ilościach. Dodatkowo często pojawiający się na produktach napis „bez dodatku cukru”, również bywa pułapką, ponieważ cukier występuje pod różnymi innymi postaciami, np. syropu glukozowego, syropu ziemniaczanego, słodu jęczmiennego, ekstraktu słodowego, czy też zwykłego miodu

 

Jeżeli nie wyobrażasz sobie zrezygnować ze słodzenia gorących napojów czy potraw zastąp zwykły cukier jego zdrowszym odpowiednikiem, np. ksylitolem. Na rynku obecnie dostępnych jest dużo różnorodnych zamienników cukru, m.in. właśnie ksylitol, stewia, syrop klonowy, erytrol itd. 

 

W ramach słodkiej przekąski zamiast batonika czy „fit ciasteczek” sięgnijmy po owoce (świeże lub suszone). Są tak samo słodkie w smaku, a poza zaspokojeniem ochoty na słodycze dostarczą nam także cennych witamin, składników odżywczych i błonnika. Pomocne będzie także stopniowe zmienienie nawyków żywieniowych, np. ograniczenie (a docelowo całkowite wyeliminowanie) napojów gazowanych, które są źródłem ogromnych ilości cukru (np. w szklance coli znajdziemy aż 26 gramów cukru, czyli ponad 5 łyżeczek!). Najlepiej zastąpić je wodą, która nie dość, że lepiej ugasi pragnienie, to jeszcze pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a przy tym nie dostarcza żadnych szkodliwych substancji. (więcej na temat prawidłowego nawodnienia organizmu znajdziecie w artykule "Ile powinno się pić wody podczas treningu?").

 

Dzięki ograniczeniu cukru możecie przede wszystkim łatwo i szybko schudnąć, szczególnie jeśli do tej pory byliście miłośnikami słodyczy. ;) Co więcej, organizm po pewnym czasie odzwyczai się od słodkiego smaku i nie będzie nam już tak smakował jak do tej pory, przez co nie będziecie mieli takiej ochoty na zjedzenie czegoś słodkiego. Dlatego zachęcamy – zróbcie coś pożytecznego dla zdrowia z okazji Nowego Roku i zastanówcie się co warto zmienić w Waszej diecie. Ograniczenie cukru będzie z pewnością dobrym początkiem do prowadzenia zdrowego trybu życia. :) 

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x