8 ZDROWYCH NAWYKÓW, KTÓRE KAŻDY Z NAS POWINIEN MIEĆ

Każdy z nas ma jakieś nawyki, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ niektóre z nich mogą mieć na nasze życie. Poniżej przedstawiamy Wam zestawienie 8 prostych nawyków, które pozytywnie wpłyną zarówno na Wasze zdrowie jak i wygląd! 

1. Śniadanie to podstawa
 
 

Żyjemy w coraz większym pośpiechu i każdemu z nas czasem zdarza się wyjść z domu bez śniadania lub w biegu złapać słodką bułkę i popić kawą. Jest to jeden z najczęstszych błędów, który bezpośrednio odbija się na naszym zdrowiu. Pierwszy posiłek w ciągu dnia jest bardzo ważny, ponieważ po całej nocy powinniśmy dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, aby naładować go energią na start. Co więcej, zdrowe, pożywne śniadanie rozrusza metabolizm oraz sprawi, że zjemy mniej w ciągu całego dnia, czyli w efekcie wspomaga walkę z niechcianymi kilogramami. Dlatego starajmy się zagospodarować swój poranek tak, aby znaleźć chociaż 15 minut na zjedzenie pełnowartościowego śniadania, które z pewnością wpłynie na nasze samopoczucie oraz efektywność na resztę dnia. 

 

 

 

 

2. Jedz częściej, ale mniej

 

 

Ważne jest, aby spożywać ok. 5 niedużych i zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, w przerwach co 2-3 godziny. Dzięki temu zapewnimy organizmowi stałe dostawy energii i unikniemy napadów głodu, spowodowanych spadkiem cukru we krwi. Ponadto, przegłodzony organizm zaczyna odkładać jedzenie (a konkretnie energię) w postaci tkanki tłuszczowej „na później”, ponieważ nie wie, kiedy będzie kolejny posiłek. Dbanie o regularność posiłków naprawdę czyni cuda i pomaga zachować dobrą sylwetkę!

 

 

3. Pij wodę

 

 

Organizm ludzki składa się głównie z wody, która stanowi ok. 70% masy całego ciała. Odpowiada za szereg procesów fizjologicznych, w tym również tych związanych z pracą mózgu, prawidłowym trawieniem, czy regulacją temperatury ciała. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, ponieważ większość ludzi nie ma nawyku regularnego picia wody i sięga po nią dopiero w momencie, gdy pojawi się uczucie pragnienia (a to jest już pierwszy symptom odwodnienia!). Dziennie powinniśmy dostarczać do organizmu ok. 2 litrów wody, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Jest to szczególnie ważne podczas wysiłku fizycznego, o czym więcej informacji znajdziecie w artykule „Ile powinno się pić wody podczas treningu?”.


 

4. Urozmaicaj

 
 

Jak już wcześniej pisaliśmy, każdy posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany i skomponowany, tak żeby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w ciągu całego dnia. Według nowej piramidy żywienia, niemal połowę tego co jemy powinny stanowić warzywa i owoce – ¾ warzyw i ¼ owoców. W drugiej kolejności znajdują się produkty zbożowe (koniecznie pełnoziarniste!). Następnie powinniśmy sięgać po nabiał (w postaci mleka, jogurtów itd.), a na samym szczycie piramidy znalazły się mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe oraz tłuszcze (pochodzenia roślinnego). Dbajmy o to, aby na talerzu znalazło się jak najwięcej różnorodnych produktów z każdej kategorii, ale w odpowiednich proporcjach. 

 

 

 

 

5. Czytaj etykiety

 

 

Kolejną istotną kwestią są etykiety. Czytając je uważnie łatwiej nam będzie ograniczyć spożywanie cukru czy soli oraz wszelkich szkodliwych substancji i ulepszaczy. Pamiętaj - im krótszy skład tym lepiej dla zdrowia. Szczególnie zwracaj na to uwagę, jeśli chodzi o różnego rodzaju gotowe dania, sosy itp. dostępne w sklepach. Zazwyczaj znajdziesz na ich opakowaniu całą listę chemicznych składników, więc lepiej unikaj tego typu produktów. Naturalność przede wszystkim!

 

 

6. Ogranicz cukier i sól

 

 

O tym, że cukier jest szkodliwy pisaliśmy już w artykule „Cukier - niepozorny wróg dobrej formy”. Jego spożycie drastycznie wzrosło w ciągu ostatnich lat z powodu dosładzania przez producentów niemal wszystkich produktów spożywczych dostępnych na rynku, w tym także pieczywa, jogurtów, soków itd. Drugim składnikiem, którego ilość powinniśmy kontrolować jest sól. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli powinno wynosić ok. 5-6 g (czyli jedną małą łyżeczkę), natomiast faktycznie zjadamy jej aż 3 razy więcej. Nikt nie lubi mdłych potraw, dlatego zamiast nadmiernie solić zacznijmy korzystać z aromatycznych ziół oraz innych przypraw – będzie równie smacznie, ale zdrowo! 

 
 

7. Ćwicz!

 

 

Wyrobienie sobie nawyku regularnego ćwiczenia jest kluczową kwestią do zachowania zdrowia i ładnej sylwetki. Żadna dieta i żadne „magiczne” suplementy nie zastąpią nam aktywności fizycznej, dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia znaleźć odrobinę czasu na ruch. Poza zbawiennym wpływem na wygląd naszego ciała wysiłek poprawia także nasze samopoczucie, dotlenia organizm, obniża szkodliwy cholesterol oraz stres. Wniosek? Ruch to samo zdrowie!

 

 

 

 

8. Jedz powoli

 

 

Jedzenie w pośpiechu, mimo że brzmi niepozornie, ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Po pierwsze, nerwowe spożywanie posiłków może powodować problemy z trawieniem (a nawet powstawanie wrzodów żołądka), ponieważ wówczas nie przeżuwamy jedzenia dokładnie, a wręcz połykamy duże kęsy w całości. Ponadto osoby, które szybko jedzą zjadają znacznie większe ilości niż ci, którzy robią to powoli i „delektują się” swoim posiłkiem. W związku z tym, dbajmy o spokój w czasie jedzenia - w  tym wypadku pośpiech zdecydowanie nam się nie opłaci. 

 

 

Przyjęcie zdrowych nawyków to niewielka zmiana, która będzie miała duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia, dlatego zachęcamy Was do wprowadzenia ich w życie!

 

Popularne teraz

Popularne teraz

Instagram Beactive

Newsletter

x